Sobota

30. září 2023

Nyní

13°

Zítra

14°

Svátek má

Zemřela Soňa Červená. Operní pěvkyně byla čestnou občankou Hradce Králové

7. 5. 2023

page.Name
Ve věku 97 let zemřela herečka a operní pěvkyně Soňa Červená. Zesnula v neděli nad ránem v jedné z pražských nemocnic, kde byla delší dobu hospitalizována. O úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Červená po své emigraci v 60. letech zpívala ve významných světových operních domech. Její nejslavnější rolí byla Carmen. Úzké vazby měla Soňa Červená i na Hradec Králové. Stala se vůbec první čestnou občankou města Hradce Králové, získala také Cenu dr. Františka Ulricha, nejvyšší ocenění udělované hradeckou radnicí.

"Osud vynikající světové pěvkyně a herečky je pro nás obrazem osudu české kultury, jejíž talenty se často uplatňovaly v zahraničí, neboť doma neměly dosti svobody. Poslední tři desetiletí kariéry Soni Červené se odehrávaly již ve svobodném Česku i svobodném Národním divadle. Přivedla do Národního divadla renomovaného amerického režiséra Roberta Wilsona. Uspěla i v operní inscenaci o umučeném knězi Toufarovi. Soňa je pro nás mementem, jak je důležité mít nejenom talent, ale i otevřenou společnost, ve které byla šťastná," uvedl Jan Burian, generální ředitel Národního divadla.

Loni 29. září, krátce po svých 97. narozeninách, Červená vystoupila u příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU v Lateránské bazilice v Římě v oratoriu Jana Zástěry Svatá Ludmila jako sólistka v partu sv. Ludmily.

V roce 2004 obdržela jako zvláštní ocenění kolegia cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. U příležitosti jejích devadesátin jí v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) udělil titul Dáma české kultury. Vedle zpěvu se Červená uplatnila i jako herečka. Ve Stavovském divadle ztvárnila v režii Roberta Wilsona hlavní roli v Čapkově Věci Makropulos a postavu Dr. Milady Horákové v Březinově Zítra se bude... Diváci ji také znají jako Frau König z filmu režiséra Jana Hřebejka Pupendo.

Před čtyřmi lety získala Červená osvědčení o pojmenování planetky č. 26897, která nyní nese jméno Červená. V lednu 2019 převzala ve Smetanově síni pražského Obecního domu Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za celoživotní přínos.

Významných ocenění se Soňa Červená dočkala i v Hradci Králové, kde se sice na rozdíl od svého otce nenarodila, přesto k němu měla velmi blízký vztah. Velmi často zde vystupovala a významně se například také přičinila o to, že se hradecká filharmonie po dlouhých letech dočkala nových varhan. V roce 2012 získala jako vůbec první žena čestné občanství města Hradce Králové. Stala se také laureátkou nejvyššího hradeckého ocenění, Ceny dr. Františka Ulricha. Na Soňu Červenou dnes zavzpomínala současná hradecká primátorka Pavlína Springerová. "Význam práce paní Červené dokázal Hradec oceňovat již za jejího života a její odkaz bude připomínat i do budoucna," uvedla mimo jiného primátorka. Soňa Červená byla také pravnučkou věhlasného královéhradeckého vynálezce a výrobce žesťových nástrojů Václava Františka Červeného.

Na Soňu Červenou vzpomíná také první hradecký primátor a současný ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Národní divadlo