Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do nového roku 2023 vstupte četbou hradeckého magazínu Salonky

2. 1. 2023

page.Name
Měsíc leden je tady a magazín Salonky, v pořadí již čtyřicáté vydání čtenářsky vyhledávaného periodika v Hradci Králové, vstupuje do nového kalendářního roku. Stejně jako v minulých měsících lze i čerstvý a první letošní magazín najít na vybraných distribučních místech po celém krajském městě.

Jak napovídá titulní strana, k hlavnímu rozhovoru nových Salonek jsme tentokrát vyzvali teprve dvaadvacetiletého velmi talentovaného hradeckého scénáristu, kameramana, režiséra a producenta Davida Baldu. Ač ještě mladík, má za sebou několik filmových opusů, mezi něž patří nejen dokument Historie jednoho letadla o jeho dědovi, vojenskému pilotovi Vladislavu Baldovi, ale také celovečerní hraný film Narušil, který vidělo více než milion diváků.

„Film a vše, co s ním souvisí, je můj život, je to geniální magické médium a dobrý společník. Osobně a primárně dělám filmy pro lidi, aby je to někam posunulo a film zanechal stopu. To je můj cíl,“ řekl v rozhovoru pro Salonky filmař Balda, který nyní připravuje k natáčení další, tentokrát mezinárodní celovečerní film, o manipulaci s lidmi, kde bude hrát osm zahraničních herců. „Na konci roku 2023, pokud se nic zásadního nestane, by měl jít film do kin,“ prozradil David Balda.

Věděli jste, že kromě Klicperova divadla a Divadla Drak v Hradci Králové už 18 let úspěšně funguje také Dobré divadlo? Jeho ředitel Tomáš Langr v dalším rozhovoru prozrazuje, co všechno jeho divadlo pro Hradečáky nabízí. Kromě klasického i loutkového divadla a koncertů stojí Dobré divadlo například za speciálními prohlídkami města, kde sám Langr v přestrojení za slavného architekta Josefa Gočára provází zájemce.

V plném tempu pokračují práce na novém multifunkčním stadionu v Malšovicích. Už nyní je však nejen fotbalová veřejnost zvědavá na jeho definitivní podobu. „Základní pojetí multifunkce je všechno, co nepatří do fotbalu, který bude hlavním uživatelem nové arény. Tomu také byla podřízena koncepce celé arény,“ prozradil Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové. Více informací se v této souvislosti dozvíte v článku magazínu Salonky.

Ve sportovním duchu je i článek představující bývalého reprezentanta Jakuba Radu, který je nyní kapitánem hradeckého fotbalového týmu a už druhou sezónou se pohybuje v nejlepší šestce první ligy. V Hradci Králové zažívá fotbalové obrození. Pětatřicetiletý záložník Jakub Rada, který přijal pozvání i do podcastové Klubovny, se v minulé sezóně stal s devíti góly nejlepším střelcem Votroků. Novinkou magazínu je první díl vzpomínkového seriálu Slávka Trávníčka, známého autora příběhů o hradeckých postavičkách.

Je to už více než třicet let, kdy byl vypsán konkurz na hráče na trombon do hradecké filharmonie. Toho se zúčastnil muzikant a fotograf Jura Třos. Původem Ostravák ho vyhrál, stal se členem tohoto prestižního hudebního tělesa a se svou francouzskou manželkou, která je rovněž hudebnice, se usadil na východě Čech. Nejen o tomto dlouholetém angažmá, ale také o jeho lásce k jazzu či fotografování muzikantů i bleších trhů ve Francii hovoří Jura Třos v dalším rozhovoru magazínu.

Ani v lednovém magazínu nechybí tradiční rubrika Oko Salonek. Tentokrát se zaměřila na na překonávání překážek, kterým jsme museli čelit v roce 2022 a nepochybně před námi budou stát i v roce aktuálním. Úvodní magazín nového roku zakončuje velmi důležitý rozhovor s Danielou Morávkovou, vedoucí krajské pobočky obecně prospěšné společnosti Tyfloservis v Hradci Králové, jež mnoho let poskytuje službu nevidomým a těžce zrakově postiženým, kteří hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu.

Lednové Salonky, které přinášejí množství zajímavých a inspirativních čtenářských materiálů, jsou tedy na světě. Nezapomeňte si je vyzvednout na vybraných distribučních míst v Hradci Králové. Čtenářům zároveň přejeme dobrý vstup do nového roku 2023, nejlépe s magazínem Salonky v ruce!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek