Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

FOTO, VIDEO: Ohňostroj přilákal tisíce lidí. Za rok už zřejmě nebude

3. 1. 2023

FOTO, VIDEO: Ohňostroj přilákal tisíce lidí. Za rok už zřejmě nebude 15 snímků
Po dvouleté pauze si na Nový rok užili Hradečáci na Velkém náměstí oblíbenou akci První den spolu. Vrcholem programu byl zhruba desetiminutový ohňostroj, který přímo na náměstí sledovaly tisíce lidí. Ohňostroj připravilo ještě minulé vedení města. Současná radnice chce zachovat tradici novoročního setkání na Velkém náměstí, samotný ohňostroj už příští rok ale zřejmě nebude. Pro jeho zachování se vyjádřily pouze opoziční hnutí ANO a SPD. Současná koalice naopak preferuje ekologičtější formát oslav.

Oblíbená hradecká akce První den spolu se v neděli na Velkém náměstí uskutečnila po dvouleté pauze. V letech 2021 a 2022 zhatila konání akce epidemie koronaviru. Letos na Nový rok se ale Hradečáci konečně dočkali. Už od 16 hodin mohli zájemci ochutnat čočkovou polévku, punč nebo čaj, které rozlévala primátorka Pavlína Springerová (HDK) společně se svými náměstky. Na velkoplošné obrazovce mohli lidé vidět sestřih nejdůležitějších událostí z Hradce Králové v roce 2022.

Krátce před 18. hodinou vystoupila s krátkým novoročním projevem nová primátorka a začátek ohňostroje pak odzvonil zvon Augustin. Samotný ohňostroj přilákal na náměstí tisíce lidí. Trval zhruba deset minut a u přítomných sklidil velký úspěch, což návštěvníci potvrdili i mohutným potleskem. Celá akce vyšla radnici na necelých půl milionu korun. 
I přes nadšení části veřejnosti má však tradice novoročního ohňostroje také řadu odpůrců, kteří kritizují dopad na životní prostředí či zvířata. Od ohňostrojů ustupuje také čím dál více měst. Důvodem jsou finanční náročnost pro městské kasy, ohleduplnost ke zvířatům nebo snaha nezatěžovat centra měst nadměrným hlukem a emisemi.

Ohňostroj má podporu jen u opozice, radnice hledá alternativu

S dotazem na budoucnost novoročního ohňostroje v Hradci Králové jsme oslovili zástupce všech stran v městském zastupitelstvu. Zatímco opoziční ANO a SPD se vyslovili pro zachování tradičního novoročního ohňostroje, zástupci vládnoucí hradecké koalice chtějí ekologičtější variantu oslav. Vzhledem k tomu, že představitelé HDK+TOP09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec a Změny pro Hradec a Zelených mají v hradeckém zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 z 37 křesel, je velmi pravděpodobné, že příští rok už novoroční ohňostroj nebude. Jasno o podobě novoročních oslav chce mít vedení města na jaře letošního roku. 

Otázka: Podpoří váš klub zachování tradičního novoročního ohňostroje na Velkém náměstí i pro příští roky nebo budete chtít jeho zrušení či nahrazení nějakou alternativou? Proč?

Pavlína Springerová (HDK+TOP09): 
Na úrovni vedení města máme dohodu, že do března chceme mít v této otázce jasno, ostatně tak to stejně musí být s ohledem na plánování akce. V tuto chvíli vedení města prozkoumává alternativní možnosti, které by mohly odpovídajícím způsobem nahradit stávající ohňostroj. Zároveň si však myslíme, že si Hradečáci na přelomu roku zaslouží trochu zábavy a oddechu. Rádi bychom tedy zachovali tradici prvního dne spolu tak, aby se lidem akce líbila, pokusíme se však najít takovou variantu, která bude šetrnější k lidem i okolnímu prostředí. 

Denis Doksanský (ANO 2011):
Klub ANO rozhodně podporuje zachování tradičního ohňostroje na Velkém náměstí i pro příští roky a bude aktivně vystupovat proti případným snahám o jeho zrušení, včetně případného nahrazení jakoukoli alternativou.
Jako klub ANO jsme tedy pro zachování novoročního ohňostroje, neboť je zavedenou tradicí, díky níž se na Nový rok potkává na Velkém náměstí tisíce Hradečáků. Podobné příležitosti ke vzájemnému setkávání a společným zážitkům jeho obyvatel má město podporovat a vytvářet, neboť život města je právě podobnými událostmi tvořen. Mimo jiného podporují pocit sounáležitosti i vztah ke svému městu. V tomto ohledu pozitiva rozhodně vysoce převažují nad výtkami v podobě emisí či citlivého vnímání ze strany psů a dalších domácích zvířat.
Podobné snahy, odůvodňované ochranou přírody a podobnými důvody, vnímáme obecně jako potenciálně rizikové, neboť tímto přístupem bychom postupně mohli zrušit všechny masové akce a cokoli, kde jde jen o zábavu, neboť je to ve skutečnosti zbytné, vždy to někoho ruší, spotřebovává drahocenné energie a produkuje odpady, emise CO2 apod. Selský rozum nám však říká, že jako lidé potřebujeme také zábavu, díky níž je život veselejší a rozmanitější a k životu prostě patří.

Miroslav Hloušek (ODS):
Politický klub ODS se zřejmě nebude názorově nijak výrazně lišit od ostatních politických klubů pětikoalice, protože jsme otázku konání novoročních ohňostrojů ve vedení města již diskutovali.
Na jednu stránku bychom chtěli zachovat tradici vítání nového roku z toho důvodu, že si občané zaslouží podobné akce; vyhledávají je, o čemž svědčí velký zájem, ale zároveň si uvědomujeme i negativní dopad na životní prostředí, zvířata a mnohdy i na lidi.
Budeme tedy hledat alternativy, které by svým provedením splnily vedle zábavy i tyto další podmínky.

Pavel Vrbický (Piráti): 
První den spolu se nám líbí a chceme tu akci podporovat. Chceme aby se lidé potkávali a aby to byla oblíbená novoroční událost. Diskutujeme o tom, co změnit, zda ohňostroj ano nebo ne. Jsme ve fázi sběru informací a shánění možností. Přibližně na konci čtvrtletí bychom se chtěli rozhodnout a mít pevné obrysy, jak bude akce vypadat. Současně s tím budeme připravovat i Vánoční trhy. Diskutovat samozřejmě musíme i o ceně.
Osobně si myslím, že najdeme dobrou moderní alternativu k ohňostroji. Co se týče Silvestrovské raketové obsese, tak ta mě osobně vadí. To je můj názor.

Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec):
Zachování tradičního novoročního ohňostroje na Velkém náměstí i pro příští roky zvažujeme, i s ohledem na to, jak tuto záležitost řeší v jiných městech u nás i v zahraničí. Lze uvažovat o jeho nahrazení např. kvalitním videomapingem, laserovou nebo dronovou show, které jsou šetrnější k okolí a ke zvířatům. Je třeba posoudit i možnost zamezení používání pouliční pyrotechniky během posledních dní v roce, které může mít větší negativní efekt než vlastní novoroční ohňostroj.

Irena Němcová (SPD): 
Myslím, že novoroční ohňostroj je skvělá příležitost pro setkávání lidí. Je to tradice, kterou bych nerušila. Chápu, že je to finančně nákladné a možná by se dalo uvažovat o finančně úspornější variantě ohňostroje, ale je to akce pro lidi, na kterou se Hradečáci většinou rádi těší. 

Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení):
Změna pro Hradec a Zelení jednoznačně podporují nahrazení ohňostrojů jinou formou vizuálních efektů, která nebude zamořovat životní prostředí toxickými zplodinami a nebude představovat hlukovou zátěž pro lidi a domácí i volně žijící zvířata. Progresívnější města v ČR i v zahraničí od klasických ohňostrojů již ustupují a škodlivost zábavní pyrotechniky je plně potvrzena i vědeckými kapacitami, přičemž dopady na zdraví jsou závažnější, než jsme si doposud mysleli. Počítáme také s tím, že by město mělo mít vyhlášku omezující využívání obtěžující zábavní pyrotechniky na svém území.


Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, MMHK