Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec bude volit prezidenta v 85 volebních okrscích

5. 1. 2023

page.Name
Už příští víkend se v Česku uskuteční první kolo prezidentských voleb. V Hradci Králové se bude nový prezident či prezidentka volit v 85 volebních okrscích. Hlasovací lístky dostávají postupně Hradečané už od začátku tohoto týdne. Voliči, kteří z důvodu ochrany veřejného zdraví budou mít v období voleb nařízenou izolaci či karanténu, budou moci hlasovat na drive-in stanovišti na dvoře magistrátu města v mimořádných termínech.

Nového prezidenta či prezidentku si Česko zvolí na příštích pět let. V Hradci Králové bude možné volební lístek vhodit do uren v 85 volebních okrscích. Začátkem týdny byl zahájen roznos volebních lístků, které zapisovatelé umisťují do jménem označených domovních schránek. Hlasovací lístky budou mít voliči k dispozici také ve všech volebních místnostech. K volbám je nutné dorazit s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební místnosti jsou pro první kolo otevřeny v pátek 13.ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 14. ledna od 8 do 14 hodin.

Pro prezidentské volby mohou voliči využívat voličské průkazy, a to pro případ, že mají zájem volit mimo svůj volební okrsek. O voličský průkaz lze požádat osobně u obecního úřadu podle místa trvalého pobytu, a to nejpozději do středy 11. ledna do 16 hodin pro první kolo volby, nebo do středy 25. ledna pro druhé kolo. V listinné podobě a přes datovou schránku je o voličský průkaz možné žádat do 6. ledna do 16 hodin pro první kolo a do pátku 20. ledna pro druhé kolo.

Voliči, kteří z důvodu ochrany veřejného zdraví budou mít nařízenou izolaci či karanténu, mohou v období voleb využívat systém drive-in hlasování na vybraných místech. V Hradci Králové se toto stanoviště bude nacházet na dvoře magistrátu města, kam bude umožněn vjezd ze Šimkovy ulice. Hlasovat zde bude možné ve středu 11. ledna v čase od 8 do 17 hodin a v případě druhého kola ve středu 25. ledna ve stejném čase.

Více informací k volbám naleznou voliči na webových stránkách města Hradce Králové zde.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz