Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Novým prezidentem bude Petr Pavel, v Hradci vyhrál drtivým způsobem

28. 1. 2023

page.Name
Novým prezidentem České republiky se stane 61letý generál ve výslužbě Petr Pavel. Svého protikandidáta Andreje Babiše porazil v 2.kole prezidentských voleb téměř o milion hlasů a získal více než 58 procent hlasů. V Hradci Králové zvítězil Pavel ještě výraznějším způsobem, když zde získal téměř 66 procent hlasů.

Pavel zvítězil ve druhém kole prezidentské volby s velkým náskokem. Pavel získal téměř 3,4 milionu hlasů, což znamenalo 58,32 procent. Jeho protikandidát Andrej Babiš z hnutí ANO získal necelých 42 procent hlasů, tedy zhruba 2,4 milionu hlasů. K volbám přišlo lehce nad 70 procent oprávněných voličů. „Vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost, respekt a pokora. Tyto hodnoty jsem připraven svojí službou nejen na Hrad, ale i do naší republiky vrátit,“ řekl Petr Pavel bezprostředně po svém zvolení.

Na Pražském hradě usedne na příštích pět let. Vystřídá současného prezidenta Miloše Zemana, jemuž funkční období vyprší 8. března 2023. prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Přímo v Hradci Králové vyhrál Petr Pavel drtivým způsobem rozdílem téměř 32 procent hlasů. Pavla volilo celkem 34 224 Hradečáků, Babiše zhruba polovina, přesně 17 757. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz