Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Hradci jasně zvítězil Petr Pavel. O post prezidenta se utká s Andrejem Babišem

14. 1. 2023

page.Name
Do druhého kola prezidentské volby postoupili generál ve výslužbě Petr Pavel a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Pavel získal 35,40 procent hlasů, Babiš téměř rovných 35 procent. Třetí Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, získala necelých 14 procent hlasů. V Hradci Králové vyhrál Pavel jednoznačným způsobem. Svůj hlas mu zde dalo téměř 43 procent voličů. Druhý Babiš získal od Hradečáků podporu těsně přes 29 procent.

O první kolo přímé prezidentské volby byl mezi voliči velký zájem. V celém Česku přišlo hlasovat 68,23 procent voličů, zhruba o šest procent víc než před pěti lety. Ještě větší zájem o volby byl v Hradci Králové i v celém Královéhradeckém kraji, kde přišlo volit více než 70 procent oprávněných voličů. Přímo v krajském městě volilo letos v prvním kole 71,59 procent voličů. 

Voliči vybírali z osmi kandidátů. Největšími favority na postup do druhého kola byli Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Dalšími kandidáty byli poslanec Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Odborář Josef Středula z volby v pondělí odstoupil.

Pořadí dle výsledků skončilo v Hradci Králové stejně jako v celé zemi. Zvítězil Petr Pavel před Andrejem Babišem. Za branami druhého kola zůstali třetí Danuše Nerudová, čtvrtý Pavel Fischer, pátý Jaroslav Bašta, šestý Marek Hilšer, sedmý Karel Diviš i osmý Tomáš Zima. U Hradečáků však Petr Pavel zvítězil výrazně vyšším rozdílem než v celostátním průměru. Babiše v Hradci porazil o více než 13 procent hlasů. 

O šest a půl procent zvítězil Petr Pavel i v hradeckém okrese a tři procenta také v celém Královéhradeckém kraji. Celkově zvítězil v 10 krajích Andrej Babiš, Petr Pavel vyhrál kromě Královéhradeckého kraje také v kraji Libereckém, Středočeském a také v Praze.

V druhém největším městě na Hradecku vyhrál Andrej Babiš. V Novém Bydžově získal téměř 43 procent. Z měst na Hradecku zvítězil Babiš ještě ve Smiřicích, Pavel si kromě Hradce Králové připsal vítězství v Třebechovicích pod Orebem, Chlumci nad Cidlinou, a Nechanicích.

O tom, jestli se stane novým českým prezidentem Petr Pavel nebo Andrej Babiš, bude jasno za dva týdny. Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční v pátek 27. a v sobotu 28. ledna.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz