Pátek

29. září 2023

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Volba prezidenta začíná! V předchozích vyhráli v Hradci Schwarzenberg a Drahoš

13. 1. 2023

page.Name
Dnes ve dvě hodiny odpoledne se otevřou volební místnosti pro volbu nového českého prezidenta. V Hradci Králové budou voliči vybírat své kandidáty v 85 volebních místnostech. Mezi největší favority patří Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Vyhraje tentokrát v Hradci budoucí prezident? Kdyby o českém prezidentovi rozhodovali voliči v Hradci, současný prezident Miloš Zeman by nezískal mandát ani v jedné ze dvou přímých voleb.

V předchozích dvou prezidentských volbách Hradečáci volili jinak většina českého národa. V roce 2013 dali přednost Karlu Schwarzenbergovi před Milošem Zemanem dokonce v obou kolech. O pět let později by voliči v Hradci zvolili prezidentem Jiřího Drahoše. V obou volbách se však stal nakonec vítězem Miloš Zeman.

V posledních prezidentských volbách získal mezi Hradečáky největší podporu v prvním kole Miloš Zeman, který zvítězil v 65 z 85 volebních okrsků. Před druhým kolem se však situace naprosto obrátila. Zeman v druhém kole zvítězil jen ve 20 okrscích, naopak v 65 dalších vyhrál Jiří Drahoš. V celém Hradci Králové tak Jiří Drahoš získal 54,70 % hlasů. Těsným poměrem vyhrál Drahoš i v hradeckém okrese i celém Královéhradeckém kraji. 

Prezidenta České republiky pro příštích pět let mohou voliči nejen v Hradci Králové volit dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin. První voliči odevzdali svůj hlas už ve středu na dvoře magistrátu. Šlo o občany, kteří měli nařízenou karanténu či izolaci z důvodu nemoci. Možnosti volit ale využilo jen několik jedinců. Oproti předchozímu volbám v Hradci naopak vzrostl zájem o voličské průkazy, díky kterým mohou lidé volit kdekoliv v České republice. Hradecký magistrát jich vydal 1355, zatímco před pěti lety to bylo 1176 průkazů. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz