Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Bytový dům Harmonie I čekají rozsáhlé opravy, vyjdou až na 250 milionů

22. 11. 2023

page.Name
Město Hradec Králové začalo chystat investici až za čtvrt miliardy korun do rekonstrukce bytového domu Harmonie I na sídlišti Moravské Předměstí. V šestnáctipodlažním bezbariérovém domě postaveném na konci 80. let minulého století je asi 400 bytů především pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Jde o největší bytový dům v majetku města. Nyní bude město ve výběrovém řízení hledat projektanta, rekonstrukce by mohla začít v roce 2025, uvedli dnes představitelé města.

Pokud by šlo vše hladce, mohla by radnice smlouvu s projektantem podepsat příští rok na jaře. Dokumentaci, která přesněji určí i cenu rekonstrukce, by chtělo mít do konce roku 2024. Tendr na stavební firmu by město mohlo vypsat začátkem roku 2025, uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09). Na rekonstrukci chce Hradec Králové získat dotaci z programu Nová Zelená úsporám, která by mohla pokrýt zhruba 50 až 70 procent nákladů.

Bydlení v domě by měly nájemníkům zlepšit především rozsáhlé opravy lodžií, dále se počítá se zateplením budovy a střechy a s výměnou oken a některých dveří. U lodžií by stavbaři měli opravit boční stěny a podlahy, vyměnit zábradlí a stříšky za nové. "Lodžie se změní tak, aby působily příjemnějším dojmem a nájemníkům poskytovaly více soukromí," uvedl Řádek.

"Nejčastěji jsou v domě ubytováni senioři a také osoby se zdravotním postižením. Nájemníci mají v domě k dispozici setkávací prostory, lékaře, rehabilitace i kadeřnictví," uvedl náměstek primátorky pro majetek a sociální věci Pavel Vrbický (Piráti). V domě sídlí také terénní pečovatelská služba a tísňová péče.

Radnice v Harmonii I v poslední době řeší potíže s některými nájemníky a pořádkem v domě. "Minulé vedení do Harmonie umístilo i jedince s jinými problémy, než je stáří. Najednou se tam začaly objevovat případy, kdy dochází k velmi výraznému rušení nočního klidu. K některým klientům se navíc stěhovali další lidé, kteří tam neměli co dělat. Harmonii každopádně bezpodmínečně chceme znovu vrátit seniorům," uvedl v říjnu v regionální MF Dnes Vrbický.

Pro různé skupiny obyvatel, které potřebují podporu, má město k dispozici téměř 1000 vlastních bytů. Z toho je zhruba 700 takzvaných bytů zvláštního určení, kam spadá i Harmonie I. Startovacích bytů má město 132 a pro rodiny s dětmi má město vyčleněno asi 160 bytů. Celkem město disponuje asi 1350 byty.

ČTK
Foto: MMHK