Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Co s Velkým náměstím? Na setkání přišlo jen 20 lidí, diskuze ale byla bouřlivá

24. 11. 2023

page.Name
Jak má vypadat Velké náměstí po plánované rekonstrukci? Otázka, která už dlouhá léta hýbe diskuzemi na sociálních sítích i každou předvolební kampaní. Na včerejší setkání s veřejností ohledně budoucí podoby náměstí ale překvapivě dorazily jen dvě desítky lidí. Většina z nich kritizovala fakt, že radnice nechce vypsat na podobu náměstí zcela novou architektonickou soutěž. Jako negativa současného náměstí uváděli účastníci nejčastěji příliš velké parkoviště a nedostatek zeleně.

Na setkání s veřejností k tématu budoucí podoby Velkého náměstí přišly do konferenční místnosti Malšovické arény jen dvě desítky lidí včetně novinářů a úředníků z magistrátu. Setkání měla na starost společnost Participation Factory, která má pro radnici získat data k představám Hradečákům o budoucí podobě náměstí. Jenže participativní proces město nedokázalo veřejnosti vysvětlit. Hned na začátku tak nevelké publikum nemile překvapil fakt, že na místě nebyli žádní zástupci vedení města. Například z příspěvků na sociálních sítích totiž někteří pochopili, že když zve město na setkání s veřejností, zástupci města tam nebudou chybět. Jenže původní charakter setkání s účastí politiků ani nepočítá. Vedení města dokonce ve stejný čas mělo v Třebši schůzi s Komisí místní samosprávy. 

Původně plánovaný program, při kterém měli lidé navrhovat, jak by mělo v budoucnu náměstí vypadat, se velmi rychle rozpadl. "Diskuse se vyvíjí jinak, než bylo jejím účelem," říkala moderátorka Jana Jandová ze společnosti Participation Factory poté, co se více než půl hodiny diskutující ptali zejména na to, proč město nechce začít od bodu nula a stále pracuje s už 13 let starou studií ARN studia. "Měla by se udělat nová architektonická soutěž," zaznívalo opakovaně z publika, kterému se představa, že budou na připravené papíry psát své návrhy na vylepšení stávajícího projektu, příliš nezamlouvala. "Myslel jsem si, že tady budeme spíš diskutovat," bránil se původnímu programu jeden z diskutujících.

Vyjádřit se můžete i online

K podobě revitalizace Velkého náměstí se můžete vyjádřit i pomocí online dotazníku . Otázky v dotazníku jsou rozděleny do čtyř kategorií: Veřejný prostor a jeho využívání, klima, zeleň & stromy, doprava & mobilita. Odpovídat můžete až do 31. prosince. Pro veřejnost je také naplánováno ještě jedno setkání, tentokrát taktéž online formou. Uskuteční se středu 13. prosince, odkaz město v předstihu zveřejnění na svých webových stránkách.

Po hodině od začátku dorazil na setkání ze schůze KMS investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). A okamžitě začal odpovídat na četné dotazy z publika. Přiznal například, že on osobně by také preferoval zcela novou architektonickou soutěž. "Moji představou je chovat se co nejtransparentněji. Na městě jsme nicméně široká koalice a rozhodnutí je výsledkem nějakého kompromisu," řekl Řádek k faktu, že město se přiklonilo k variantě přepracovat a zmodernizovat původní koncept. Odmítl také projekt podzemního parkoviště pod náměstím preferovaný bývalým vedením města a přiznal, že jednání s Ministerstvem obrany ohledně Žižkových kasáren ztroskotala. Radnice doufala, že právě v kasárnách by mohlo vzniknout velké parkoviště. "Po mnoha dotazech nám bylo odpovězeno, že v kontextu současné bezpečnostní situace se armáda rozhodně nebude zbavovat objektů, které mají potenciální využití. Udělali jsme maximum, ale ministerstvo nechce kasárny prodat ani směnit," uvedl Řádek. 

Když přece jen účastníci setkání nějaké podněty k vylepšení projektu organizátorům předali, zmiňovali nejčastěji jako negativa velké parkoviště na povrchu náměstí a málo zeleně. Podobné odpovědi získali organizátoři i dřívějších participačních aktivit s dětmi ze základních škol. A dá se předpokládat, že nejinak tomu bude iu online dotazníku, který už vyplnilo více než 1300 Hradečáků. Jenže hlavní poselství veřejného setkání bylo nakonec zcela jiné: město by mělo udělat úplně novou architektonickou soutěž.

"Osobně jsem čekala, že přijde víc lidí. Možná je to tím, že lidé zatím nejsou zvyklí na to, že vedení města chce s nimi otevřeně komunikovat. Věřím, že si zvyknou a příště jich přijde víc. Jsem rád, že se v diskuzi projevovaly emoce a vášeň. Z mého pohledu je to signál toho, že lidem na Velkém náměstí záleží," řekl po konci setkání náměstek Lukáš Řádek. 

Kromě veřejnosti sbírá společnost Participation Factory podněty i od rezidentů, podnikatelů, zástupců institucí a hradeckých spolků, expertů a dětí ze ZŠ. Na základě všech podnětů by poté mělo dojít k úpravě původního konceptu. Upravený návrh od architektů by mělo město podle Řádky dostat ještě během nadcházející zimy. "Věřím, že budeme mít kvalitní zadání pro projektovou dokumentaci. Byl bych moc rád, aby se nám povedlo v tomto volebním období projektovou přípravu dokončit," dodal Řádek.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek