Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Lesní běžecká stezka v městských lesích je doplněna o fitness prvky

15. 11. 2023

page.Name
Od poloviny července je Hradečákům jen zhruba 200 metrů od parkoviště u lesního hřbitova zdarma k dispozici unikátní běžecký okruh se speciálním přírodním povrchem. Po čtyřech měsících jej nyní Městské lesy Hradec Králové doplnily o nové fitness prvky. Pro sportovce tak vznikl jedinečný prostor, který nabízí zdravý způsob zlepšování kondice i posilování.
Městské lesy nabízí sportovcům už dlouho bohaté sportovní vyžití. Například běžci mohou kromě mnoha kilometrů asfaltových cest a téměř nekonečného množství lesních cest k běhání od července využít i unikátní okruh ze štěpky a pilin. Ten se nachází jen asi 200 metrů od centrálního parkoviště u lesního hřbitova přímo u asfaltové lesní cesty Hradečnice. Jeho tvůrci se inspirovali podobnými běžeckými stezkami ve Skandinávii, Švýcarsku či Německu. Nyní se v lokalitě možnost sportovního vyžití ještě zvýší. Přímo u běžeckého okruhu vznikla totiž také tělocvična pod širým nebem.

„Vznik přírodního sportoviště v městských lesích se nám osvědčil. Běžecký okruh jsme otevřeli během letních prázdnin a za tu doby jej využilo několik stovek běžců a návštěvníků. Chtěli jsme tuto lesní atrakci ještě rozšířit a posunout dál, proto kromě běhu bude možné se zde pustit i do posilování,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast sportu a pro správu společnosti Městské lesy Miroslav Hloušek (ODS).

Poblíž přírodního okruhu pro běžce tak přibyly nejen posilovací fitness prvky, ale i návody na cvičení a protahování. „Umístily jsme je do prostoru u hlavního nástupního místa na běžeckou lesní stezku, je to kousek za lesním hřbitovem vedle Hradečnice. Vybrali jsme pět základních cvičebních prvků, které si mohou vyzkoušet dospělí i mladiství,“ popisuje ředitel společnosti Městské lesy Milan Zerzán. Do tohoto prostoru také lesníci plánují doplnit malý altán a podél stezky pak odpočinková místa.

Podobné tělocvičny pod širým nebem vybudovaly Městské lesy Hradec Králové již dvě. První, která je zatím nejvíce využívaná, je u lesního občerstvení U Pytláka. Druhou je možné nalézt a areálu kempu Stříbrný rybník, kde je i část vhodná pro seniory.

Městské lesy Hradec Králové jsou samostatně hospodařící obchodní společnost, která je vlastněná městem Hradec Králové. Starají se o lesní a rybniční majetek města, provozují těžbu štěrkopísku a spravují areál kempu Stříbrný rybník. Záměrem akciové společnosti Městské lesy Hradec Králové je hospodařit v lesích šetrným a přírodě blízkým způsobem, nalézt soulad všech funkcí lesa a citlivě podporovat funkce rekreační. Dnes jsou hradecké městské lesy ukázkovým příkladem rekreačních lesů, proto byly také zařazeny mezi demonstrační objekty lesního hospodářství Ministerstva zemědělství ČR.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, Městské lesy