Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Listopadové Salonky se zaměřují na mladé a velmi talentované osobnosti

1. 11. 2023

page.Name
Listopadový a oblíbený kulturně-společenský magazín Salonky spatřil světlo světa a naši věrní čtenáři ho ode dneška najdou na vybraných distribučních místech v celém Hradci Králové. Titulní stranu tentokrát zdobí mladík. Teprve dvacetiletý Jakub Chaloupský z Hradce Králové je vrcholovým sportovcem, a to v tuzemském i světovém měřítku.

Zatím největším úspěchem v jeho kariéře je zlatá medaile z mistrovství světa v orientačním běhu, kterou vybojoval letos v červenci v Rumunsku. V příští sezóně přestoupí z juniorské kategorie mezi dospělé, což je pro něj neobyčejná výzva. „Cesta to bude určitě náročná, bude za ní stát spousta úsilí a tréninku, ale moc se na to těším a vidím to reálně. Chci se ve vrcholovém orientačním běhu propracovat na přední pozice světových závodů v dospělé kategorii. Mým největším cílem v budoucnosti je uspět na mistrovství světa a nejlépe přivézt nějakou medaili,“ představil Jakub v rozhovoru pro Salonky své plány do budoucna.

Další rozhovor je z úplně jiného soudku, až na to, že zpovídaná dáma je rovněž mladá, velmi talentovaná a také ví, kam směřovat. Saxofonistka Nela Dusová, rodačka z Hradce Králové, je absolventkou Konzervatoře Jaroslava Ježka a studovala na Hudební akademii múzických umění v Praze. V současné době je výraznou tváří kvarteta 2in2out, s nímž s vlastními autorskými skladbami koncertuje nejen v České republice, ale i v zahraničí.

V říjnu s tímto kvartetem v kavárně Artičok zahájila letošní legendární hradecký mezinárodní festival Jazz Goes to Town. „Bylo nám ctí zahájit letošní ročník festivalu. Bylo to velmi příjemné překvapení, bylo plno, publikum nás vřele přijalo a moc jsme si koncert užili,“ uvedla Nela, která upozornila, že nyní s 2in2out připravují nové album. „Album by mělo vyjít v červnu příštího roku,“ prozradila talentovaná jazzová saxofonistka.

Součástí listopadových Salonek je samozřejmě pravidelný vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije. „Tak jako měla Paříž svého Belmonda, tak i naše krásné město Hradec Králové nezůstalo v ničem pozadu a mohlo se jím pochlubit také. Byl jím frajer Luke František Dunda narozen 10. 11. 1934, mezi přáteli zvaný hradecký Belmondo. Fanda byl velice pohledný chlap, měl úžasné charisma, sportovní postavu a byl mezi Hradečáky velmi oblíbený,“ přiblížil tuto postavu autor seriálu Slávek Trávníček s tím, že Františka Dundu si Hradečáci, kteří tam tenkrát chodili, určitě si pamatuji z denní vinárny U Cechů, kde působil jako vrchní číšník.

Druhý rok ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové načal nedávno kardiolog Aleš Herman. Za jeho působení už nemocnice stihla pořídit nový operační robotický systém, zrekonstruovat jídelnu nebo začít s modernizací budov laboratorních oborů. Ještě větší plány má ale před sebou fakultní nemocnice v dalších letech. Na novou budovu se začíná těšit klinika infekčních onemocnění a vůbec největší investicí by se brzy měl stát pavilon chirurgických oborů za více než čtyři miliardy korun. Širokou veřejnost pak jistě potěší zpráva, že u nemocnice by měly vzniknout také dva parkovací domy pro celkem 900 aut. Podrobnosti čtenáři najdou v dalším rozhovoru s ředitelem „fakultky“.

„Baví mě nahlodávat zažité konvence,“ řekl o svých tvůrčích aktivitách jednatřicetiletý výtvarný umělec a královéhradecký rodák Pavel Dušek, kterého fascinuje materiál, s nímž nyní velmi intenzivně pracuje. Dlouhou dobu to byl beton, v současné době se zaměřil na kov. „Pro mě je struktura materiálu velmi důležitá,“ uvedl v rozhovoru pro listopadový magazín Salonky Pavel Dušek, jenž je znám svými betonovými intervencemi do veřejného prostoru měst v Evropě včetně Hradce Králové.

Stává se vám, že chcete přes přechod pro chodce přejít na druhou stranu ulice a na semaforu nekonečně dlouhou dobu svítí červená? A když ji vystřídá zelená, dojdete sotva do půlky silnice a už je tam zase červená. Je to problém mnoha měst v zemi a ukazuje se, že i v Hradci Králové. Právě na tento problém se zaměřuje pravidelná rubrika Oko Salonek. Posledním velkým materiálem aktuálního magazínu je rozhovor s Janem Eberlem, čtyřiatřicetiletým hokejistou hradeckého Mountfieldu. Ten na začátku aktuálního roku přišel v rámci trejdu z Mladé Boleslavi pod Bílou věž. Tenkrát si jistě nemyslel, že v dubnu klub získá stříbrné medaile a od nové sezóny zastával funkci kapitána. „Je to pro mě ocenění za to, co pro tým dělám v kabině a na ledě,“ sdělil nám hokejista.

Listopadový magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek