Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Přestavba Milety se blíží. V pondělí začne kácení zeleně, hlavní práce od jara

10. 11. 2023

page.Name
Už v pondělí 13.listopadu začnou přípravné práce před dlouho očekávanou rekonstrukcí křižovatky Mileta. Dělníci začnou v lokalitě Milety s kácením zeleně. Trvat by mělo zhruba měsíc. Dobrou zprávou je, že přípravné práce nijak neomezí provoz. Samotná rekonstrukce frekventované křižovatky, která vyjde na 524 milionů korun bez DPH, by měla začít na jaře příštího roku. Hotovo bude do konce roku 2025.

O zahájení přípravných prací před rekonstrukcí Milety informovalo dnes na svém webu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „V rámci přípravných prací pro stavbu ‚I/31 Hradec Králové, křižovatka Mileta‘ bude od pondělí 13. listopadu zahájeno na místě budoucí stavby kácení zeleně. Během prací, které jsou plánovány na jeden měsíc, nebude provoz nijak omezen,“ uvedlo ŘSD. 

Samotné zahájení stavby křižovatky plánuje ŘSD na jaro příštího roku. Zhotovitelem bude sdružení firem M-SILNICE a Integra stavby, které za rekonstrukci Milety dostane 524 milionů korun bez DPH. Přidělení zakázky tomuto sdružení tento týden schválili hradečtí zastupitelé. Město Hradec Králové bude z ceny díla hradit 187 milionů korun, ŘSD 309 milionů korun a Královéhradecký kraj 28 milionů korun. Hotovo má být do konce roku 2025.

Rekonstrukce křižovatky Mileta bude probíhat za provozu. "Zcela nepochybně dojde k dopravním komplikacím a různým omezením, ale je to pořád lepší, než kdyby se celá křižovatka během rekonstrukce uzavřela. Když se dělá takhle rozsáhlá a složitá investiční akce, všichni si musí zvyknout na nějaký kompromis. Žádám proto všechny řidiče o trpělivost," řekl Salonkám investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09).

O přebudování frekventované křižovatky město usiluje přes 20 let, jde o jeden z nejvýznamnějších dopravních uzlů ve městě. Na světelné křižovatce Mileta se kříží hlavní silniční okruh I/31, který je součástí tranzitu městem, se silnicí, po které míří do centra města lidé z největšího hradeckého sídliště Moravské Předměstí. V okolí křižovatky, u níž jsou fakultní nemocnice, kampus univerzity a zdravotnická záchranná služba, se často tvoří kolony aut.

Rekonstrukce se nebude týkat jen křižovatky na silnici I/31, vzniknou také nová dopravní napojení, podchody, chodníky, zastávky MHD a další změny na veřejných prostranstvích. Z hlediska bezpečnosti bude zásadní vybudování čtyř podchodů pod křižovatkou pro chodce a cyklisty. Další důležitou změnou bude doplnění křižovatky o pruhy pro vozidla odbočující vpravo, čímž se zvýší kapacita křižovatky.

Vedle toho vznikne směrem na Vysokou nad Labem další křižovatka, takzvaná malá Mileta, která mimo jiné propojí Fakultní nemocnici Hradec Králové se Zborovskou ulicí. Do Zborovské ulice ústí i napojení Benešovy třídy na Moravském Předměstí, které se z panelové cesty změní na řádnou komunikaci. Do křižovatky bude ústit výjezd pro záchranářská vozidla. Malá Mileta bude řízena světelně, v její blízkosti přibudou nové chodníky i zastávky MHD. Celá stavba se bude skládat z vybudování 88 jednotlivých stavebních objektů.

Městská část bude stát 187 milionů. "Kromě vybudování chodníků podél všech dotčených komunikací města mimo jiné platí také nový povrch komunikace v Hradecké ulici. Bude financovat napojení fakultní nemocnice do Zborovské ulice. Městské finanční prostředky pak budou použity i na nové zastávky MHD, výsadbu zeleně, doplnění městského mobiliáře i rekonstrukci části ulice 17. listopadu," popsala již dříve zapojení města mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: mapy.cz, ŘSD