Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Ulice V Kopečku bude od pátku opět průjezdná. Uzavírka skončí po 20 týdnech

29. 11. 2023

page.Name
Po dlouhých 20 týdnech skončí zítřejším dnem v historickém centru Hradce Králové oprava kanalizace a vodovodu. Řidiči budou moci od pátku z Velkého náměstí opět odjíždět jednosměrnou ulicí V Kopečku, která je od 17. července uzavřená. Po dobu prací je vjezd i výjezd z náměstí veden Mýtskou ulicí, kde kyvadlový provoz řídí semafory. V březnu a dubnu příštího roku budou práce pokračovat v horní části ulice V Kopečku, pro řidiče už ale bude výjezd z náměstí ulicí V Kopečku zachován.

Výměna a kanalizační přípojky začaly v ulici V Kopečku v polovině července. Veškerá automobilová doprava na náměstí iz náměstí od té doby vede kyvadlově přes Mýtskou ulici, kde se nárazově tvoří kolony aut. Větší dopravní komplikace nicméně uzavírka nepřinesla. 

Čtyřměsíční uzavření ulice V Kopečku pro auta mohlo být také jakousi zkouškou budoucnosti, neboť hradecká radnice uvažuje o tom, že by se ulice V Kopečku v budoucnu stala pěší zónou. Podle náměstka primátorky Lukáše Řádka (TOP09) by rozhodně mělo dojít k demotivaci lidí jezdit na Velké náměstí autem, neboť provoz na náměstí je prý jednoznačně nadměrný. "Máme data k tomu, že dokonce dochází ke zkracování tranzitní dopravy Velkého náměstí. Je to úplně absurdní, není to snad nikde jinde v Evropě," řekl Salonkám letos na jaře Řádek. Pokud by se opravdu vytvořila V Kopečku pěší zóna, zkracování cesty přes náměstí by tím skončilo. 

Práce v ulici V Kopečku pátečním otevřením pro řidiče úplně nekončí. Oprava kanalizace a vodovodu bude nejpozději od března pokračovat, a to v horní části ulice až na hranici Velkého náměstí. Z něj však už budou moci řidiči odjet spodní části ulice V Kopečku, kam se dostanou ulice Rokitanského. Mýtská ulice pro příjezd na Velkém náměstí bude nadále jednosměrná a semafory se na ni již nevrátí.

Rekonstrukce vodárenských sítí V Kopečku by měly být definitivně hotové do konce dubna 2024. "Vodovodní řad o délce 138 metrů byl z tvářené litiny, kanalizační stoka dlouhá 150 metrů z kameninového potrubí. Byly na hranici své životnosti," uvedly vodárny. Dodávku vody stavbaři lidem po dobu opravy zajistí provizorním potrubím.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek