Středa

24. července 2024

Nyní

23°

Zítra

22°

Svátek má

Zastupitelé odsoudili útoky Hamásu, do Izraele pošle Hradec dar 100 tisíc

8. 11. 2023

page.Name
Hradec Králové odsuzuje teroristické útoky hnutí Hamás, vyjadřuje svou solidaritu státu Izrael a jeho obyvatelům a připojuje se k celosvětovým výzvám, které požadují urychlené řešení konfliktu v souladu s mezinárodním humanitárním právem. Takto znějící usnesení přijalo v úterý jasnou většinou hradecké zastupitelstvo. Hradec zároveň pošle dar 100 tisíc korun do české sbírky na obnovu kibucu Be’eri. Za peníze ze sbírky by se měla mimo jiné zakoupit obrněná sanitka.

S návrhem na vyjádření podpory Izraeli přišel při úterním jednání hradeckého zastupitelstva opoziční politik Denis Doksanský (ANO), který je zároveň čelním představitelem Aliance pro Izrael. "Navrhl jsem usnesení, kterým město Hradec Králové vyjadřuje solidaritu Izraeli a jeho obyvatelům v souvislosti s těmi teroristickými útoky, které nastaly přesně před měsícem a jejichž krutost byla opravdu naprosto nezměrná. Důvodem je také fakt, že 240 lidí je už měsíc v zajetí v pásmu Gazy, aniž by kdokoliv věděl, v jakém jsou stavu. Je mezi nimi bohužel také 32 dětí," řekl Salonkám Doksanský. 

Jeho návrh podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem. Návrh podpořilo celkem 31 městských zastupitelů z 34 přítomných. "Jsem velice rád, že kolegové v zastupitelstvu se k tomu takto postavili a usnesení bylo prakticky jednotně schváleno," uvedl místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Denis Doksanský. 

Zastupitelé se kromě vyjádření solidarity rozhodli také finančně podpořit českou sbírku na jeden konkrétní napadený kibuc. Kibuc je označení pro zemědělskou, ale také průmyslovou osadu v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví. „Jedná se o něco jako izraelské Lidice. Celý kibuc byl téměř úplně zničený a ani jediný dům tam nebyl bez obětí. My jsme se rozhodli poskytnout symbolický dar 100 tisíc korun právě pro tento kibuc. Českých peněz tam poputuje více a měla by tam díky tomu vlát i česká vlajka. Za peníze ze sbírky by se měla mimo jiné zakoupit obrněná sanitka," vysvětlil Doksanský. 

Hradec už v úterý 10. října, tedy tři dny po brutálním útoku Hamásu, vyvěsil před magistrátem izraelskou vlajku. „Izraelsko-palestinské vztahy mají dlouhou a velmi komplikovanou historii lemovanou vzájemnou neochotou hledat společné řešení. Poslední útok radikální skupiny Hamás byl ale nesmírně brutální a především cílil na bezbranné civilisty. Následky jsou katastrofální, o život přišly stovky lidí, a to bez ohledu na jejich národnost či víru. Naše město se důrazně staví proti takovým činům, ať už je páchá kdokoli, a vyjadřuje upřímnou soustrast všem rodinám obětí útoků,“ uvedla po vyvěšení izraelské vlajky primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Hradec Králové sice nemá v Izraeli žádné partnerské město, se zástupci této země přesto dlouhodobě udržuje přátelské styky. Naposledy byl na oficiální návštěvě města izraelský velvyslanec Daniel Meron v únoru roku 2019. V areálu hradeckého letiště je také umístěn památník izraelských letců, kteří se v roce 1948 zúčastnili pilotního výcviku v Hradci Králové, aby se následně mohli zapojit do bojů o nezávislost své země.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK