Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Změna po více než 30 letech. Miroslava France vystřídá v čele HKVS Ivan Kurtev

30. 11. 2023

page.Name
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost (HKVS) bude mít od začátku příštího roku nového ředitele. Po více než 30 letech v jejím čele na vlastní žádost skončí Miroslav Franc. Jeho nástupcem se stane Ivan Kurtev. Ten zvítězil ve výběrovém řízení, jehož se zúčastnilo šest zájemců. HKVS v první polovině příštího roku čeká ještě jedna zásadní změna. Nově už se nebude zabývat cestovním ruchem. Provoz Bílé věže, kostela sv. Mikuláše a Turistického informačního centra bude mít na starost nový spolek Destinační společnost Hradecko.

Největší změny od svého založení v roce 1991 čekají na začátku příštího roku Hradeckou kulturní a vzdělávací společnost. Ta se zabývá kulturními službami, naplňováním strategických cílů města v oblastech kultury, umění, mimoškolního, podpory společné činnosti občanů, poskytování podpory lidových tradic, aktivit dětí a mládeže rozvoje cestovního ruchu. Po více než 30 letech v její čele skončí Miroslav Franc.

"Pan ředitel Franc požádal o uvolnění z funkce. Musím říct, že odvedl opravdu veliký kus práce. Jsme domluvení, že skončí v pozici jednatele, ale po určitou dobu ještě v HKVS zůstane a pomůže s dalšími věcmi, které chystáme," poděkovala odcházejícímu řediteli náměstkyně primátorky pro oblast kultury a cestovního ruchu Ilona Dvořáková (nezávislá). 

France za jeho práci už na konci října ocenilo město. Při slavnostním večeru v hradecké Filharmonii převzal z rukou primátorky medaili města. Radnice tehdy v odůvodnění připomněla, že Miroslav Franc se během dlouhého působení v čele HKVS mimo jiné podílel na obnově Bílé věže nebo záchraně areálu na Šrámkově statku v Pileticích.

Od 1. ledna funkci ředitele HKVS převezme Ivan Kurtev, kterého výběrová komise zvolila z celkem šesti uchazečů. "Ivan Kurtev v současné době pracuje na odboru kultury, cestovního ruchu a sportu a zároveň je tajemníkem kulturní komise. Je to člověk, který má spoustu zkušeností, má vlastní pořadatelskou agenturu, zastupoval mnoné české muzikanty a pořádá různé festivaly. Jeho plán ohledně budoucího směřování HKVS byl vyhodnocen jako nejlepší,“ řekla Salonkám náměstkyně Dvořáková. 

Sám Kurtev řekl Východočeské televizi, že se do nové funkce těší. "Myslím si, že v přímé produkci budu platnější než na úřadě, kam jsem se dostal v době covidu, kdy byla kultura na kolenou. Je hodně věcí, které bude potřeba po mém nástupu udělat, ale nechci je prozrazovat dřív, než si sednu k jednomu stolu s produkčním týmem. Určitě ale budeme usilovně pracovat na přípravě oslav mimořádného výročí muset 800 let od první zmínky o Hradci Králové. A rozhodně také budeme řešit špatný technický stav budovy Adalbertina," uvedl Kurtev. 

Nový ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti také připomněl, že HKVS čeká pod jeho vedením zásadní změna. "Dojde totiž k oddělení cestovního ruchu do Destinační společnosti Hradecko. HKVS díky tomu bude mít více prostoru, aby se mohla věnovat přímé kultuře a vymýšlet kreativní věci pro obyvatele města," řekl Kurtev. Nový spolek Destinační společnost Hradecko převezme od HKVS například provoz Bílé věže, kostela sv. Mikuláše nebo Turistického informačního centra. "Máme ambici tuhle změnu udělat v prvním kvartále změnu příštího roku," upřesnila náměstkyně Dvořáková.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Východočeská televize, MMHK