Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Augustin se na Nový rok nerozezní. Srdce zvonu na Bílé věži na Štědrý den upadlo

25. 12. 2023

page.Name
Zvon Augustin, který zní na Bílé věži při nejvýznamnějších událostech Hradce Králové i celé České republiky, je mimo provoz. Jednomu z největších zvonů v zemi ulitého roku 1509 na Štědrý den upadlo srdce. Stalo se ve chvíli, kdy hlas zvonu zval věřící na tradiční půlnoční mši. Při nehodě se naštěstí nikomu nic nestalo. Jak dlouho potrvá oprava, zatím není zřejmé. Jisté ale je, že na Nový rok se Augustin nerozezní.

O události, kvůli které je dočasně uzavřena celá Bílá věž, informuje na facebooku jejího provozovatele, kterým je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. "Při štědrovečerním zvonění došlo k uvolnění a následnému pádu srdce zvonu. Díky přísnému dodržování bezpečnostních pravidel se nikomu nic nestalo," uvedli zástupci HKVS. 

Celou situaci zachytil na videu jeden ze zvoníků, bývalý hradecký zastupitel Martin Soukup. " Štědrovečerní zvonění…, jako každý rok. Ale… v šesté minutě bez rána u houpajícího zvonu. Byl to mžik, vteřina, jakoby dupnutí… a srdce zvonu Augustýn leželo na zemi… n ikomu se nic nestalo, zvoníci zachovali chladnou hlavu, ale na Nový rok se zvonit nebude…," napsal k videu Martin Soukup. 

Zvon byl po opravě, revizi a kontrole zvonění v roce 2022. Od té doby znovu bez problému zvonil. Naposledy v sobotu v poledne v den státního smutku na uctění památky obětí tragické střelby na pražské filozofické fakultě.

Zvon Augustin půjde v nejbližších dnech prohlídkou, která určí příčinu. Jisté je, že po nějaký čas zvonit nebude. Ruší se tak první plánované zvonění v roce 2024, které se tradičně mělo uskutečnit na Nový rok. Do odvolání zůstává uzavřená i celá Bílá věž. 

Za více než 500 let od ulice zvonu se v Hradci Králové podobná událost nikdy nestala. V historii naší země ale takové případy najdeme. Při zvonění na pohřbu Viléma z Rožmberka upadlo v roce 1592 srdce zvonu Zikmunda z katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Přesně před čtyřmi lety, na Štědrý den roku 2019, upadlo srdce ve zvonici v Roudnici nad Labem. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HKVS