Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Hradec bude transparentnější. Nově zjistíte, kdo jak hlasoval v radě města

7. 12. 2023

page.Name
Konec tajností v městské vládě. Hlasování hradeckých radních bude nově veřejné. Všichni zájemci se tak dozví, jak členové rady města hlasovali o jednotlivých usneseních. Podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) má tento krok zvýšit transparentnost vedení města a předejít spekulacím. Ke zveřejňování hlasování na radě města se většina lídrů koaličních stran přihlásila už na loňské předvolební debatě, kterou Salonky pořádaly společně se Sítí aktivních občanů HK. Svůj závazek vedení města po roce splnilo.

Hlasování v řadě města bylo doposud tajné. Na rozdíl od hlasování v zastupitelstvu tak veřejnost neměla informace o tom, jak jednotliví členové městské vlády o navrhovaných usneseních hlasovali. V některých jiných českých městech jmenovité hlasování v radě už delší dobu funguje. I proto bylo toto téma součástí loňské debaty kandidátů na primátora, kterou Salonky pořádaly společně se Sítí aktivních občanů HK. 

Všichni lidři kandidátek odpovídali při debatě na otázku: Zveřejnili byste v případě své účasti v městské vládě jmenovitě hlasování v radě města tak, jak to dělají některá jiná česká města? Naprostá většina z nich uvedla, že ano. A to včetně současné primátorky Pavlíny Springerové z HDK nebo jejích dvou náměstků Pavla Vrbického (Piráti) a Adama Záruby (Změna pro Hradec a Zelení). Proti byl naopak lídr ODS a současný 1.náměstek primátorky Miroslav Hloušek. Přehledně vidíte odpovědi na fotografii níže.

Zhruba rok poté, co nové vedení města usedlo na radnici, tento týden svůj závazek splnilo. Rada města na návrh Pavla Vrbického přijala usnesení, díky kterému budou nově zveřejňovat hlasovací protokoly z jednání rady města. "Doposud bylo hlasování jmenovité pouze na jednání zastupitelstva. Řada důležitých rozhodnutí je ale přijímána pouze radou, což je velmi zjednodušeně řečeno vláda města. Proto je důležité, aby bylo snadno dohledatelné, jak se k projednávaným bodům postavili jednotliví radní," okomentoval Vrbický. 

Jeho návrh v úterý prošel jasno většinou. Podpořil ho i lídra ODS Miroslav Hloušek. "Vzhledem k tomu, že zde působím v nějaké koalici, tak jsem si řekl, že se vůbec nic nestane, když to podpořím. Já se za svá rozhodnutí nestydím a vždycky za nimi budu stát," řekl Salonkám Hloušek, byť ne všichni jeho straničtí kolegové měli stejný názor.  

Diskuzi o tomto návrhu přiblížila primátorka Pavlína Springerová. "Někteří kolegové vyjadřovali obavy z toho, že bude zveřejněno jejich hlasování a nebudou mít prostor se k tomu vyjádřit. Já si naopak myslím, že to zamezí spekulacím a každý rád bude mít prostor v médiích nebo na sociálních sítích, aby se k tomu dodal , proč a jak hlasoval. Já to vidím jako logický a transparentní krok," uvedla Springerová. Primátorka zároveň přiznala důvod, kvůli kterému krok města směrem k větší transparentnosti trval déle než rok. "Přiznám se, že jsme na to trošku pozapomněli. Těch věcí se hrnulo tolik, že tohle téma bylo trochu upozaděno. Teď se to dostalo na stůl také v souvislosti s novou aplikací," ukončila Springerová. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Salonek