Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Před Filozofickou fakultou UHK bude odpoledne pietní shromáždění

22. 12. 2023

page.Name
Na náměstí Svobody v centru Hradce Králové dnes odpoledne akademici i zástupci vedení města uctí památku obětí čtvrteční střelby na Univerzitě Karlově v Praze. Pietní setkání se uskuteční před budovou Filozofické fakulty UHK od 15 hodin. Pietní místo vzniklo také u Klicperova divadla. V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí se v sobotu v 15 hodin uskuteční rekviem za oběti. Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) neexistují žádné indicie o tom, že by v Královéhradecké kraji hrozilo bezprostřední ohrožení bezpečnosti.

Policie na území Královéhradeckého kraje v návaznosti na čtvrteční události ve vyšší míře dohlíží na veřejný pořádek v místech s větší koncentrací lidí. "Veškeré kroky jsou součástí preventivního opatření s cílem zajistit bezpečí pro občany v našem kraji. V případě potřeby jsme připraveni okamžitě zasáhnout," řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Preventivní bezpečností opatření přijala policie na celém území ČR.

"Na 15:00 jsme svolali před filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové na náměstí Svobody pietní setkání, zúčastní se i paní primátorka," řekl dnes ČTK mluvčí UHK Jakub Novák. U vchodu do budovy hradecké filozofické fakulty (FF) ve čtvrtek v podvečer vzniklo pietní místo. Dopoledne tam přicházeli zapalovat svíčky jednotlivci, okolo 10:30 u vchodu hořelo asi 60 svíček, zjistila na místě ČTK. Na všech budovách univerzity visí černý prapor.

Podle Nováka je vedení UHK v kontaktu s bezpečnostními složkami. "S ohledem na zatím dostupné informace v souvislosti s činem v Praze v tuto chvíli není důvod pro přijetí žádného mimořádného opatření ve smyslu omezení provozu budov UHK," řekl Novák.

V centru Hradce Králové zřídilo pietní místo také Klicperovo divadlo u sochy Evy na letní scéně. Klicperovo divadlo kvůli čtvrteční tragédii ruší dnešní představení Klicperův kapr, náhradní termín bude v pondělí 8. ledna 2024 od 19:00. Vstupenky zůstávají v platnosti, případně je možné je vrátit v místě zakoupení do středy 3. ledna 2024. Pro vrácení eVstupenek lze divadlo kontaktovat na e-mailu predprodej@klicperovodivadlo.cz rovněž do 3. ledna 2024.

"Vzhledem k vyhlášení státního smutku na zítřejší (sobotu) den považujeme za nevhodné uspořádat naše plánované představení, které je ve své podstatě tradičním vánočním večírkem. Toto rozhodnutí je projevem solidarity a soucitu s oběťmi tragédie a jejich rodinami," uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

"Zpráva o tragické události na FF Univerzity Karlovy mě velmi zasáhla. Myslím na oběti a zraněné, jejich rodiny a blízké, na studenty, na kolegy pedagogy. Tolikrát jsem navštívila budovu pražské filozofické fakulty a mluvila tam s kolegyněmi a kolegy, ale nikdy by mě nenapadlo, co šíleného, nepochopitelného se na chodbách a v učebnách tak klidné budovy může odehrát," uvedla dnes primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK). Je bývalou prorektorkou UHK a děkankou FF UHK.

Všechny čtyři vlajky před budovou magistrátu budou od dnešních 16:00 do nedělních 8:00 spuštěny na půl žerdi. Vlajky na půl žerdi budou spuštěny také na Masarykově náměstí, před Dopravním podnikem města Hradce Králové i městské vlajky na Pražském mostě.

"V den státního smutku v poledne, v sobotu 23. prosince, bude památka obětí uctěna také minutu ticha. Přijďte se i zaměstnanci městských společností, kteří budou mít v sobotu službu. Zvon Augustin na Bílé věži bude v den státního smutku zvonit ve 12: 00 po dobu deseti minut,“ uvedla mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková. Ostatní zvony v Hradci Králové se rozezní na pět minut.

Podle magistrátu jsou městské zabezpečeny proti vstupu neoprávněné osoby, ať už elektronicky nebo přímo pověřenou osobou. "Vstup do škol je pouze v konkrétních hodinách," dodala Rohlíčková.

V sobotu od 15. hodiny se v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí koná rekviem za oběti násilí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. "Přijďte zapálit svíčku a vzpomenout v modlitbě do kostela Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí. Kostel je otevřený pro všechny, kteří chtějí sdílet smutek, bezmoc a lítost, která nás všechny hluboce dotýká," uvedli pořadatelé. 

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: UHK