Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Protest lékařů ve Fakultní nemocnici Hradec Králové skončil dohodou

12. 12. 2023

page.Name
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK) skončil protest lékařů, dohodli se s vedením nemocnice. K plnému provozu by se měla FN HK začít vracet v lednu, vyplynulo z dnešních sdělení zástupců protestu a vedení nemocnice. FN HK, ve které odvolalo souhlas s prací přesčas zhruba 400 lékařů z 900, částečně omezila plánovanou neakutní péči. Vedení FN HK a zástupci lékařských odborů se dříve shodli, že budou akceptovat celostátní dohodu.

"V pondělí jsme měli jednání s vedením nemocnice, ve které jsme dospěli k návrhu dohody mezi oběma stranami. Návrh dohody (poté) hlasovali na klinikách, které se protestovaly zúčastnily. vyzvali lékaře k odvolání vypovězení nadlimitní časové práce," řekl ČTK David Doležal z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN HK.

Dohoda hradeckých lékařů navazuje na dohodu o růstu odměn v nemocnicích od roku 2024 uzavřenou v pátek na centrální úrovni mezi zástupci lékařů, odborů, VZP a ministerstva zdravotnictví. Lékaři, kteří poskytují od prosince výpovědi z přesčasové práce, by měli tyto výpovědi stáhnout.

Podle vedení FN HK místní lékařské odbory měly zájem o lepší ohodnocení přesčasové práce a po pondělním jednání si vyžádaly čas na kontakt s členskou základnou. "Lékařské odbory ve FN HK vedení nemocnice oznámily, že velká většina odborářů s projednávanou dohodou, která zohledňuje požadavky na lepší ohodnocení přesčasové práce, souhlasí a protest končí. Vedení nemocnice nyní situaci projedná s pracovištěm, maximální snahu vedení FN HK je naplánovat provoz od nemocnice začátku ledna příštího roku v běžném režimu," uvedl dnes pro ČTK mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Podle Doležala dohoda s vedením FN HK obsahuje parametry, které byly jednak dohodnuty centrálně ak tomu navíc organizační parametry lokální, kde lékaři specifikovali, jaké kroky mají být učiněny, aby se ve střednědobém horizontu snížil objem přesčasové práce. Podle něj se například jeden z bodu obsažených v dohodě týká bonifikace nadlimitní přesčasové práce.

K protestu ve FN HK se připojilo 23 klinik. "Klinika je ve FN HK více, do protestu byly zapojeny kliniky, které zajišťují pouze nepřetržitý provoz. K protestu se tak připojilo 23 klinik, z nichž souhlasí 21. Jedna z těch dvou klinik uvedla, že dohodu respektuje, nicméně svého lékaře zavazovat k sloužení nadlimitní lékařské práce a jedna s dohodou nesouhlasila,“ řekl ČTK Doležal.

Dohoda na místní úrovni chybí v krajských nemocnicích. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem av Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Pracuje v nich asi 800 lékařů, přičemž nemocnice evidují okolo 150 výpovědí z přesčasové práce. Mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová dnes ČTK řekla, že dohoda s odbory dosud uzavřena nebyla a jednání stále pokračuje. Omezení neakutní plánované péče tak trvá iv krajských nemocnicích.

ČTK