Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Rektorem Univerzity Hradec Králové byl zvolen fyzik Jan Kříž

6. 12. 2023

page.Name
Osmačtyřicetiletý děkan Přírodovědecké fakulty Jan Kříž se stane novým rektorem Univerzity Hradec Králové (UHK). Akademický senát univerzity mu v dnešní volbě dal přednost před děkanem Fakulty informatiky a managementu a někdejším rektorem Josefem Hynkem. Kříž v čele univerzity vystřídá Kamila Kuču, který UHK vedl v posledních dvou funkčních obdobích od roku 2016. Funkci rektora převezme Kříž v polovině příštího roku, oficiálně ho do ní jmenuje prezident republiky Petr Pavel.

"Kandidátem na funkci rektora Univerzity Hradec Králové byl zvolen fyzik Jan Kříž poměrem hlasů 17:6. Děkan Přírodovědecké fakulty UHK, docent Kříž, povedená univerzita v letech 2024 až 2028," informoval mluvčí UHK Jakub Novák. 

Osmačtyřicetiletý Kříž vede Přírodovědeckou fakultu od roku 2019, nyní je v prvním roce druhého funkčního období. V letech 2016 až 2019 byl Kříž prorektorem univerzity pro strategii a rozvoj. Jeho protikandidát Josef Hynek je o deset let starší. Rektorem byl už dvě volební období v letech 2008 až 2016. Nakonec se stal děkanem Fakulty informatiky a managementu, na níž druhé funkční období skončí k červnu 2024. Nynější rektor Kamil Kuča po dvou čtyřletých funkčních obdobích již kandidovat nemohl, v čele školy skončí k 30. červnu 2024. Následující den by se měl funkce ujmout jeho nástupce.

"Jsem hluboce přesvědčen, že pan děkan Kříž je velmi dobrá volba a univerzita bude pod jeho vedením v těch nejlepších rukou. Obecně šlo o velmi důstojné a kvalitní rektorské volby, protože oba kandidáti mají ty nejlepší a jsou výraznými osobnostmi v životě univerzity ,“ zhodnotil volbu kandidáta na funkci rektora Kamil Kuča.

Kříž ve své řeči uvedl, že si velmi váží toho, co jeho dva předchůdci ve funkci rektora pro univerzitu udělali. "Chci být viditelným rektorem, pro kterého jsou studující rovnocenní partneři a kvalita výuky absolutní priority. Čeká nás hodně práce, nebude to snadné období, ale pevně věřím, že se nám bude nadále dařit budovat univerzity, která je lákavou značkou pro uchazeče o studium a přínosem pro celou naši společnost,“ řekl zvolený kandidát na funkci rektora UHK Jan Kříž.

Nově zvolený rektor Jan Kříž je o d loňského roku také městským zastupitelem za ODS. Pokud by se svého mandátu v zastupitelstvu Kříž vzdal, do zastupitelstva by se z pozice náhradníka vrátil dlouholetý matador hradecké politiky, někdejší náměstek primátora Martina Soukupa. Souběh rektorské a politické funkce nicméně není vyloučený, například Mikuláš Bek byl během let 2018 a 2019 rektorem brněnské Masarykovy univerzity a zároveň senátorem. 

UHK vznikla v roce 2000 z Vysoké školy pedagogické. Nabízí studium na čtyřech fakultách, na Fakultě informatiky a managementu, Přírodovědecké fakultě, Filozofické fakultě a Pedagogické fakultě. V současné době zde studuje téměř 7000 studentů.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: UHK