Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Dálnice D35 ze Sadové do Hradce má nepravomocné stavební povolení

16. 10. 2023

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo nepravomocné stavební povolení na úsek dálnice D35 od Sadové po mimoúrovňovou křižovatku Plotiště u Hradce Králové. V trase nedávno začal záchranný archeologický výzkum. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Stavba 7,5 kilometru dlouhého úseku by mohla začít v roce 2024. Předpokládaná cena stavby je podle dosavadních informací 2,25 miliardy korun bez DPH. Stavební povolení vydalo ministerstvo dopravy.

Výběrové řízení na stavební firmu by ŘSD chtělo vypsat do konce letošního roku. Součástí stavby má být osm mostních objektů, mimoúrovňová křižovatka u Sadové a dvě protihlukové stěny o celkové délce dva kilometry. V srpnu mělo ŘSD v trase majetkově vypořádáno 96 procent pozemkových listů vlastnictví.

Úsek, který se na mimoúrovňové křižovatce Plotiště napojí na dálnici D11, by mohl motoristům začít sloužit v roce 2027.

Záchranný archeologický výzkum mezi Sadovou a Plotišti by měl být hotový do 12 měsíců, tedy přibližně do podzimu 2024. Zakázku ve výběrovém řízení získalo sdružení pěti subjektů, a to Univerzita Hradec Králové, Eurovia CS, Archaia, Smola HK a Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Hodnota zakázky činí 242 milionů korun bez DPH.

U navazujícího úseku D35 mezi Sadovou a Hořicemi na Jičínsku má ŘSD již vybranou stavební firmu. Úsek dlouhý 10,5 kilometru postaví za 2,44 miliardy korun bez DPH sdružení firem Eurovia CS, M - Silnice a Stavby mostů. Zahájení stavby ŘSD plánuje ještě letos. Stavba by měla být hotová v roce 2025.

U úseku D35 z Hořic do Úlibic na Jičínsku má ŘSD od dubna stavební povolení. V roce 2024 by ŘSD na úsek chtělo vybrat stavební firmu a ve druhém pololetí stavbu o délce přes 16 kilometrů zahájit. U dálničního obchvatu Úlibic ŘSD počítá se zahájením stavby v roce 2025 a otevřením v roce 2028.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Zatím je z D35 hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.

ČTK