Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

FOTO: Hradec rozdal medaile města. Ocenil například Petráčka a Dernera

30. 10. 2023

FOTO: Hradec rozdal medaile města. Ocenil například Petráčka a Dernera 0 snímků
Osm významných osobností z oblasti vědy, kultury a sportu i veřejného života v Hradci Králové obdrželo při příležitosti výročí založení samostatného československého státu medaile města. Ocenění získal například katolický kněz a církevní historik Tomáš Petráček, bývalý ředitel hradecké filharmonie Václav Derner nebo mladý dobrovolný hasič Ondřej Adámek, který svým rychlým zásahem zachránil život muži, který zkolaboval na ulici. Všechny oceněné najdete v našem článku.

„V našem městě žije řada renesančních lidí, kteří by si takové ocenění jistě zasloužili. Právě z nich jsme se pokusili letos vybrat takové osobnosti, které navíc čestně reprezentovaly naše město a chtěly pomáhat druhým. Za jejich celoživotní práci, zájmovou činnost i mimořádné činy bych všem našim oceněným medailistům chtěla poděkovat. Jsou inspirací pro nás i budoucí generace,“ uvedla  při slavnostním předání medailí hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Tomáš Petráček v Hradci Králové působí jako univerzitní kaplan při kostele Nanebevzetí Panny Marie a na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové vede katedru kulturních a náboženských studií. Petráček, který vystupoval smířlivě k manželství pro všechny, nedáno dostal kontroverzní výpověď z práce na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. K výpovědi od teologické fakulty dříve ČTK řekl, že za odvoláním vidí tlak některých českých biskupů, jimž se jeho veřejné vystupování nelíbí. Vedení Univerzity Karlovy v září nařídilo audit na teologické fakultě. Na fakultě se kvůli Petráčkovi tento týden řešilo možné odvolání děkana Vojtěcha Novotného. Před dvěma lety obdržel Petráček také Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

Během slavnostního večera byl oceněn i bývalý ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner, který vedl orchestr skoro čtvrt století. "Myslím si, že 23 let je dost dlouhá doba na to, aby se člověk ohlédl, řekl si, že se snad něco podařilo. A také na to, aby si řekl, že by to chtělo další vítr. V neposlední řadě jsem se podíval do občanky, zjistil jsem, že jsem v důchodovém věku a rozhodl se, že je nejvyšší čas dát prostor dalšímu směru. Určitě se někdy rád přijdu na kolegy podívat a těším se, až budu sledovat, jak to tady dál frčí dopředu," řekl Derner v létě v rozhovoru pro Salonky.

Medaili města také dostali dlouholetý jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc. Také ten odchází po mnoha letech v čele HKVS do důchodu. Franc se mimo jiné podílel na obnově Bílé věže i záchraně areálu na Šrámkově statku v Pileticích.

Medaili města Hradec Králové si při slavnostním pátečním večeru ve filharmonii převzal také dlouholetý předseda hradecké pobočky Masarykovy společnosti Josef Duchoň, a to za za šíření demokratických principů, hodnot a odkazu díla Tomáše Garriguea Masaryka.

Ocenění získal také novohradecký patriot, pamětník, spisovatel a sportovec Jaroslav Rohlena.

Za uvedení metody tzv. transjugulární intrahepatální spojky do české lékařské praxe byl medailí města oceněn také hepatolog II. interní gastroenterologické kliniky fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Hůlek. Jedná se o metodu léčby, která výrazně prodloužila životy pacientů potýkajících se s cirhózou jater.

Za poskytnutí první pomoci a záchranu lidského života dostal medaili dobrovolný hasič z Březhradu Ondřej Adámek. Ten svým rychlým zásahem zachránil život muži, který zkolaboval na ulici. Podle záchranářů by bez Adámkovi resuscitace muž zřejmě nepřežil. 

Medaili města in memoriam získal celoživotní skaut Jiří Koblížek, který mimo jiné pořádal skautské tábory, kterých se účastnily stovky dětí. 

Medaile města radnice u příležitosti svátku 28. října uděluje pravidelně. Například v roce 2021 ocenění dostali tenistka a hradecká rodačka Kateřina Siniaková, pořadatel festivalu Rock for People Michal Thomes či hradecká fakultní nemocnice. Loni medaile získali vodní slalomář Vojtěch Heger nebo společnost Městské lesy Hradec Králové.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK, Ondřej Littera