Středa

24. července 2024

Nyní

23°

Zítra

22°

Svátek má

Hradec otevřel první re-use bazar. Najdete v něm knihy, nádobí i elektroniku

6. 10. 2023

page.Name
Chcete doslova za pár korun pořídit věci do domácnosti, knížky nebo drobnou elektroniku? Nebo naopak máte doma nepotřebné věci, které je vám líto vyhodit? Právě pro vás se v centru Hradce otevřel první re-use bazar. Jde o dobročinný obchod specializovaný na opětovné využití opotřebených věcí, které za drobný obnos poslouží někomu jinému. Re-use bazar najdete v Kotěrově ulici za Muzeem východních Čech. Otevřeno má čtyři dny v týdnu. Veškerý zisk z prodaných věcí poputuje navíc na dobrou věc, konkrétně na péči o městskou zeleň.

V hradeckých sběrných dvorech už nějaký čas fungují čtyři re-use pointy. První byl spuštěn v roce 2020 a od té doby jejich využívání roste. Nyní se re-use projekt dočkal prvního bazaru. Kromě předcházení vzniku odpadů má za cíl i podporu nízkopříjmových občanů Hradce. 

„Díky re-use projektům můžeme dát nový život věcem, které už nepotřebujeme, a ještě tím pomůžeme někomu jinému. Doposud byli občané zvyklí na tuto službu ve sběrných dvorech, chceme se ale rozvíjet a posouvat, proto jsme se rozhodli založit ještě re-use bazar a umístit ho do centra města," uvedl náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek (TOP09). V dobročinném obchodě v Kotěrově ulici můžete navíc na rozdíl od sběrných dvorů pořídit i elektroniku. 

Re-use bazar bude fungovat oboustranně. Jednak zde bude možné za malé částky pořídit vystavené zboží, ale zároveň sem bude možné nepoužívané zboží v dobré kvalitě umístit. „Přijímat budeme věci do domácnosti, knihy, věci pro děti, sportovní vybavení i drobnou elektroniku jako varné konvice, toustovače nebo mixéry. Objemnější elektroniku, velikostně od mikrovlnné trouby výše, budeme přijímat pouze ve sběrných dvorech,“ vysvětlil Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb, které jsou provozovatelem re-use bazaru. Veškerou elektroniku, kterou bude re-use bazar nabízet k prodeji nechají Hradecké služby řádně zrevidovat, aby byla bezpečná a funkční.

Pobočka re-use bazaru se nachází v Kotěrově ulici čp. 828 za Muzeem východních Čech. Otevřeno bude mít vždy čtyři dny v týdnu, a to v pondělí, středu a pátek od 13 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

Na založení a provoz re-use bazaru v letošním roce schválili letos v srpnu zastupitelé města 250 tisíc korun, příští rok pak bezmála 564 tisíc korun.

Dobročinný obchod pomůže vlastně hned dvakrát. Podpoří totiž nejen nízkopříjmové obyvatele, ale také městskou zeleň. Veškeré vybrané finance z re-use bazaru budou totiž věnovány Technickým službám Hradce Králové na výsadbu nových stromů a na péči o další městskou zeleň. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK