Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Prestižní vědecké ocenění míří do Hradce. Chemik Švec získal Cenu Neuron

16. 10. 2023

page.Name
Chemik z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové František Švec získal v neděli večer prestižní ocenění udělované nejlepším vědcům České republiky - Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. Švec vyvinul speciální materiál pro separaci a analýzu chemických látek, jenž má nespočet praktických využití, třeba při kontrole znečištění vody nebo při výrobě léků či vakcín. Jeho přelomový vynález proměnil celosvětovou chemickou analýzu.

Ceny Neuron jsou prestižní vědecká ocenění udělovaná nejlepším vědkyním a vědcům z České republiky, kteří svými objevy nebo dlouhodobou prací zásadně přispěli k rozvoji vědy, posílili jméno Česka ve světě a jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Na výběru laureátů se podílí Rada Neuron složená z tuzemských i mezinárodních vědeckých špiček. V letošním roce získalo oceněný sedm nadějných vědců. Hlavní cenu za celoživotní přínos a finanční odměnu 1,5 milionu korun pak získal chemik František Švec.

František Švec vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, kde po doktorátu zůstal jako pedagog. Později působil v Ústavu makromolekulární chemie Akademie Věd ČR. Po sametové revoluci vyrazil do USA na prestižní Cornellovu univerzitu, kde mu díky jeho dlouhodobým vědeckým výsledkům nabídli po čase zaměstnání. Záhy získal vlastní granty a pustil se do výzkumu ve velkém. „Fungovalo to, zkoušeli jsme nové věci a já jsem si mohl dovolit další lidi do týmu. Vytvořil jsem slušnou skupinu. Snažil jsem se tam vždycky mít i Čechy a Slováky,“ vypráví František Švec.

Na Cornellu zůstal Švec šest let. Poté se stal profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley a také ředitelem Oddělení organické a makromolekulární chemie v novém nanotechnologickém ústavu v Lawrencově národní laboratoři. „Měli jsme úžasné prostory, fantastické vybavení, mohli jsme si vybírat nejlepší lidi. Absolutní špička. Moje kancelář byla v nejvyšším patře, celá čelní stěna prosklená, koukal jsem na San Francisco, na Golden Gate... Návštěvy často příliš nezajímalo, co dělám, jen zíraly z okna,“ vzpomíná Švec. 

V 71 letech se už jako celosvětově proslulý chemik rozhodl Spojené státy opustit. Neopustil ale vědu. Ještě před návratem do České republiky si odskočil zahájit nový nanotechnologický projekt do Číny. Spolupráci navázal s Katedrou analytické chemie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. A když se poté Švec vrátil zpátky do Čech, našel místo právě na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové.

(kul, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Nadace Neuron