Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Projev podpory. Před hradeckým magistrátem vlaje izraelská vlajka

10. 10. 2023

page.Name
Před hradeckým magistrátem od úterý vlaje izraelská vlajka. Vedení města jejím vyvěšením podobně jako další česká města a kraje vyjadřuje podporu Izraeli v boji proti palestinské militantní skupině Hamás. Podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) město soucítí se všemi rodinami obětí po útocích z minulých dnů.
Od sobotního útoku teroristické skupiny Hamás na Izrael vyjádřily židovskému státu symbolickou podporu vyvěšením izraelské vlajky mnohá česká města, kraje či instituce. Na Václavském náměstí v Praze se v pondělí v podvečer na podporu Izraele sešly také stovky lidí. „Děkuji za mohutnou vlnu vaší podpory, která k nám nepřetržitě proudí ze všech stran. Jménem Izraele děkuji všem občanům České republiky,“ řekla velvyslankyně Izraele v České republice Anna Azari.
V úterý se s projevem podpory přidal také Hradec Králové. „Izraelsko-palestinské vztahy mají dlouhou a velmi komplikovanou historii lemovanou vzájemnou neochotou hledat společné řešení. Poslední útok radikální skupiny Hamás byl ale nesmírně brutální a především cílil na bezbranné civilisty. Následky jsou katastrofální, o život přišly stovky lidí, a to bez ohledu na jejich národnost či víru. Naše město se důrazně staví proti takovým činům, ať už je páchá kdokoli, a vyjadřuje upřímnou soustrast všem rodinám obětí útoků,“ uvedla po vyvěšení izraelské vlajky před hradecký magistrát primátorka Pavlína Springerová.
Hradec Králové sice nemá v Izraeli žádné partnerské město, se zástupci této země přesto dlouhodobě udržuje přátelské styky. Naposledy byl na oficiální návštěvě města izraelský velvyslanec Daniel Meron v únoru roku 2019. V areálu hradeckého letiště je také umístěn památník izraelských letců, kteří se v roce 1948 zúčastnili pilotního výcviku v Hradci Králové, aby se následně mohli zapojit do bojů o nezávislost své země.
(kul, tz)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK