Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Videomapping místo ohňostroje. Zastupitelé schválili změnu novoročních oslav

3. 10. 2023

page.Name
Hradečtí zastupitelé nejtěsnější možnou většinou schválili avizovanou změnu v programu oblíbené novoroční akce První den spolu. Na Velkém náměstí 1. ledna uvidí Hradečáci místo tradičního ohňostroje zhruba desetiminutový videomapping, který bude promítaný na budovu staré radnice. Koalice prosadila změnu navzdory nesouhlasu opozičních stran. Vedení města chce podle dřívějších vyjádření nahrazovat ohňostroje šetrnějšími variantami pro životní prostředí.

Nahrazení tradičního novoročního ohňostroje videomappingem podpořili už v září městští radní. Konečné slovo ale mělo až zastupitelstvo. A právě zrušení ohňostroje se stalo nejdiskutovanějším bodem celého úterního programu hradeckých zastupitelů, kteří o tomto tématu emotivně diskutovali skoro půl hodiny. Zatímco koalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů a ZPHZ zejména prostřednictvím náměstkyně pro kulturu Ilony Dvořákové opakovala argumenty pro zrušení novoročního ohňostroje, opozičním zastupitelům z hnutí ANO, SPD a Rozvíjíme Hradec (RH) se nápad s trojnásobně dražším videomappingem vůbec nelíbil.

Nakonec koalice pod vedením primátorky Pavlíny Springerové (HDK) nejtěsnější možnou většinou 19 hlasů změnu novoročních oslav prosadila. V rámci tradiční akce První den spolu by se tak měl 1.ledna na Velkém náměstí uskutečnit živý koncert, tradiční rozdávání čočkové polévky a jako vrchol programu videomappingová projekce doplněná lasery promítaná na budovu staré radnice. Trvat by měla zhruba 10 minut podobně jako ohňostroje z předchozích let. 

Pavlína Springerová po hlasování přiznala, že zrušení ohňostroje nebylo vůbec jednoduché téma na rozhodování. "Ať se rozhodnete jakkoliv, vždycky tady bude hlasitá skupina lidí, kterou tím rozhodnutím neuspokojíte. Nabyli jsme ale přesvědčení, že chceme jít podobně jako desítky jiných měst modernější a progresivnější cestou," uvedla hradecká primátorka. Od ohňostrojů už dříve ustoupila Praha, Brno, Ostrava nebo další města. Hlavními argumenty pro zrušení ohňostroje jsou ochrana životního prostředí nebo ochrana zvířat. "Vím, že nás za to rozhodnutí asi nebudou všichni chválit, ale jsem přesvědčena, že jsme se vydali správnou cestou," řekla k rozhodnutí vedení města náměstkyně pro kulturu Ilona Dvořáková, která zastupitelům mimo jiné předčítala ze studie vědců z Akademie věd ČR, která upozornila na množství škodlivých látek, které se při ohňostrojích dostávají do ovzduší. 

Hlasitou kritiku si za své rozhodnutí vysloužili zástupci vedení města od opozice. Zastupitelé hnutí ANO, SPD a RH se podivovali nad tím, proč město ruší oblíbený novoroční ohňostroj, když stejně nedokáže zabránit neorganizovaným silvestrovským ohňostrojům po celém městě. Upozorňovali také na údajně netransparentní výběr společnosti, která dostala videomapping na starost nebo na fakt, že videomapping budou moct Hradečáci sledovat pouze přímo z náměstí, zatímco ohňostroj bylo možné pozorovat i z širokého okolí.

"Argumenty o životním prostředí považuji na naprosto nesmyslné. Podle mě je to jenom ekologický aktivismus podobně jako třeba u zakazování brček. Přijde mi škoda, aby Hradečáci přišli o stroj, který mají rádi a patří k novoročním slavnostem. Nesouhlasím s tím, že místo toho budeme mít neuvěřitelně předražený videomapping,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Denis Doksanský. 

Vysoká cena za videomapping se nelíbila ani dalším opozičním zastupitelům. Žádný z nich také nakonec návrh nepodpořil. Koalici se ho přesto podařilo prosadit. Radnice za videomapping zaplatí společnosti Cirqueproduction více než 1,5 milionu korun. Konkrétní podoba videomappingu se teprve připravuje, měl by ale zahrnovat téma Hradce Králové jako salon republiky a učebnice architektury. "Řešili jsme ve vedení města, že ta částka je hodně vysoká, ale převážila chuť udělat něco nového a věřit, že se to části Hradečáků bude líbit," reagovala na kritiku primátorky Springerová. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, archiv