Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Do zrekonstruované budovy ZŠ Úprkova se vrátí žáci, čeká na ně i zelená střecha

25. 8. 2023

page.Name
Zrekonstruovaná budova ZŠ Úprkova v tomto týdnu úspěšně prošla kolaudací. Pro žáky to znamená, že se do zmodernizované školní budovy budou moct vrátit hned od prvního dne nového školního roku. Rozsáhlá rekonstrukce pavilonu druhého stupně začala loni v srpnu. Dělníci mimo oprav také vystavěli zcela nové patro odborných učeben. Zajímavostí je také zelená střecha s environmentální exteriérovou učebnou. Za všechny práce, vybavení i nové školní pomůcky zaplatilo město 76,4 milionu korun včetně DPH.

Podle radnice jde o investici, která je pomyslnou vlajkovou lodí v rámci postupné modernizace škol ve městě. „Díky tomuto projektu ZŠ Úprkova nabídne svým žákům jako první v Hradci výuku na zelené střeše jedné z budov. Tam je příznačně umístěna environmentální učebna. Ve zrekonstruované budově vznikla také například klidová zóna určená pro setkávání či přípravy na výuku,“ říká hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). Rekonstrukce celé budovy vyšla město na 75,3 milionu korun včetně DPH. Další 1,1 milionu město investuje do pořízení učebních pomůcek pro výuku. 

Rekonstrukce pavilonu druhého stupně trvala 12 měsíců. Za tu dobu zde řemeslníci vybudovali nové rozvody inženýrských sítí v interiérech, dělaly se také venkovní sítě a nové jsou omítky a částečně podlahy. Celá budova byla navíc zateplena. V pavilonu byl také instalován výtah, díky kterému je teď celá škola bezbariérová. V rámci rekonstrukce přibyla také nástavba jednoho patra odborných učeben pro přírodopis, chemii, fyziku a IT, a to včetně veškerého vybavení. Právě na ní je pak umístěna zelená střecha.

„Součástí tohoto projektu bylo také pořízení retenční nádrže, která bude sloužit především pro péči o zelenou střechu. Jedná se o efektivní využití dešťové vody, které je dalším krokem k soběstačnosti objektu,“ popisuje investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09).

Stavební práce byly dokončeny v polovině prázdnin, v tomto týdnu pak získala budova kolaudaci. Ihned poté se v budově začali na nový školní rok připravovat učitelé. „Práce zde nebylo možné provádět za plného provozu, proto byla výuka žáků na druhém stupni dočasně přesunuta do budovy bývalé školy v Lipkách. Nyní je hotovo, takže 4. září s novým školním rokem čeká žáky i nové zázemí,“ doplňuje primátorka.

Na rekonstrukci město čerpá dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 45 milionů korun. Finance budou použité jak na samotnou rekonstrukci, tak na následné dovybavení budovy. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ZŠ Úprkova, Facebook