Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

FNHK má druhého operačního robota, zdvojnásobí počet robotických operací

31. 8. 2023

FNHK má druhého operačního robota, zdvojnásobí počet robotických operací 0 snímků
Fakultní nemocnice Hradec Králové nainstalovala koncem srpna druhý robotický operační systém da Vinci Xi za 70 milionů. Díky němu v příštím roce zdvojnásobí počet operací asistovaných robotem na 800 až 850. Tento druh operace významně zkracuje dobu hospitalizace a rekonvalescence pacienta.

Chirurgům z hradecké Fakultní nemocnice budou od září pomáhat již dva robotické operační systémy da Vinci Xi. „Robotické operace jsou pro pacienty šetrnější, s malými pooperačními komplikacemi a výrazně zkracují délku hospitalizace po operaci,“ vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) Aleš Herman.

S touto technologií se v hradecké nemocnici operuje již od roku 2016. Lékaři od té doby provedli celkem přes 2300 zákroků a počty se každoročně zvyšují. V loňském roce se FNHK dostala s téměř 450 robotickými operacemi na svoji stropní hranici. Druhý da Vinci Xi by měl dopomoci téměř k zdvojnásobení na 800 až 850.

Nejčastějším zákrokem s pomocí robotického systému je operace prostaty. Technologie zkracuje dobu rekonvalescence pacientů z týdne přibližně na tři dny a ti se pak mohou dříve vrátit k normálnímu životu. S operačním robotem dokáže aktuálně v FNHK pracovat 15 lékařů, další se s novou technologií učí. Do konce roku tak překročí počet lékařů dvě desítky. Používají ho na urologické, chirurgické, gynekologické a kardiochirurgické zákroky. „Druhý budou moci využívat kolegové z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a specialisté na hrudní chirurgii Kardiochirurgické kliniky FNHK,“ konstatuje vedoucí Robotického centra FNHK Miloš Broďák.

Chirurg robotickým zařízením operuje pomocí čtyř ramen, která miniaturními vpichy v těle provádí samotný zákrok. Ramena se pohybují pomocí ovládací konzole, u které sedí specialista a rukama i nohama ovládá citlivé zařízení. Tento méně invazivní způsob zákroku zabrání například zbytečným ztrátám krve nebo rozsáhlým jizvám, čímž zkracuje dobu rekonvalescence.

Sabina Tocháčková
redakce@salonkyhk.cz
Foto: FNHK, Sabina Tocháčková