Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

OBRAZEM: Začala dostavba kampusu Univerzity Karlovy za šest miliard

24. 8. 2023

OBRAZEM: Začala dostavba kampusu Univerzity Karlovy za šest miliard 0 snímků
Univerzita Karlova v minulých dnech zahájila v Hradci Králové výstavbu dvou budov pro lékařskou a farmaceutickou fakultu za více než 6,1 miliardy korun včetně DPH. Po dokončení v roce 2026 se do nich obě fakulty přesunou ze svých stávajících a již nevyhovujících objektů v Hradci Králové. ČTK to řekla programová manažerka projektu Veronika Mikešová. Jde o aktuálně největší investici Univerzity Karlovy.

Stavební část za 6,1 miliardy korun dodá sdružení stavebních firem BAK a Syner. Další až jednu miliardu korun bude stát vybavení budov, na což univerzita vypíše soutěž. Významnou část nákladů vedle státu pokryje dotace z evropského Národního plánu obnovy. Zbytek zaplatí stát, z vlastních zdrojů by měla univerzita podle Mikešové uhradit přes jednu miliardu korun.

Stavba dvou objektů je druhou etapou výstavby hradeckého univerzitního kampusu pod názvem Vzdělávací a výzkumné centrum Mephared Univerzity Karlovy. Kampus vzniká v těsném sousedství Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. První budovu v kampusu u vjezdu do hradecké fakultní nemocnice univerzita otevřela v roce 2015 nákladem 315 milionů korun. Jsou v ní některé katedry a ústavy fakult.

Oba nové objekty budou sloužit oběma fakultám pro asi 3600 studentů. Disponovat budou téměř 19.000 metry čtverečními výukových a výzkumných prostor. V menším takzvaném centrálním objektu budou především děkanáty a administrativa fakult. V hlavním a největším objektu kampusu budou výuková a výzkumná pracoviště včetně laboratoří.

Po dokončení by měl být kampus podle univerzity jedinečným vzdělávacím centrem, první takového typu v ČR. Integrovat by měl výuku, výzkum a vývoj v lékařství a farmacii s přímým napojením na klinickou praxi fakultní nemocnice. Přispět by měl ke zvýšení kvality vzdělání lékařů a výzkumníků a ke zvýšení kvality poskytování lékařské péče v Česku.

Současné budovy lékařské i farmaceutické fakulty již prostorově i svým stavebním stavem potřebám univerzity a jejímu dalšímu rozvoji nevyhovují. Po dokončení kampusu je škola podle Mikešové opustí a zřejmě nabídne k prodeji.

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy funguje v Hradci Králové od roku 1969, studentům nabízí například studium farmacie či zdravotnické bioanalytiky. Lékařská fakulta ve městě působí od roku 1945, kromě magisterských oborů všeobecné lékařství a zubní lékařství je možné také studovat bakalářský program ošetřovatelství.

ČTK