Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Pod lízátky. O stavbě stadionu vznikl i unikátní televizní dokument

23. 8. 2023

Pod lízátky. O stavbě stadionu vznikl i unikátní televizní dokument 0 snímků
Zachytit historickou událost pro Hradec Králové a přiblížit stavbu moderní fotbalové arény i dalším generacím. S takovým cílem vznikl jedinečný televizní dokument Pod lízátky. Filmaři natáčeli přímo na stavbě celý proces stavby už od jejího zahájení, kromě unikátních záběrů ze stavby se pak můžete těšit také na speciální rozhovory s legendami hradeckého fotbalu, fanoušky, ale i lidmi, kteří mají na vzniku nového stadionu významný podíl. Premiéra dokumentu Pod lízátky se uskuteční při slavnostním otevření stadionu v neděli 3. září, na stejný den je plánovaná také televizní premiéra ve Východočeské televizi V1.

S nápadem vytvořit televizní dokument mapující historickou stavbu nového hradeckého stadionu, přišel vydavatel Salonek a spolumajitel Východočeské televize V1 Miloslav Bartoň. „Mým záměrem bylo, aby vznikl moderní dokument, který se dochová v digitální podobě i pro další generace. Chtěl jsem, abychom všechno zachytili podobně jako dříve kronika a lidé se mohli třeba i za 200 let podívat na to, jak se v Hradci v roce 2023 stavěl stadion. Říkal jsem si, že tady vzniká něco tak velkého, že to v moderních dějinách Hradce nemá obdoby. Celé mě to zajímá i v osobní rovině, protože jsem velký sportovní a fotbalový fanoušek,“ říká autor nápadu Miloslav Bartoň.

Samotnou tvorbu dokumentu dostal na starosti šestičlenný tým z hradeckého produkčního studia Prime Production pod vedením režiséra Martina Kociána, který právě dnes natáčí poslední záběry. „Natáčeli jsme celý proces už od poklepání na základní kámen. Na stavbě jsme poslední rok a půl každý pracovní týden zhruba tři hodiny,“ popisuje vznik dokumentu Pod lízátky Kocián.

Kromě záběrů, které kameramani natočili přímo na stavbě, se mohou fanoušci těšit i na unikátní časosběrné záběry, které poslední rok a půl mapují průběh celé stavby. A chybět nebudou ani zajímavé rozhovory s lidmi, kteří mají ke stadionu co říct. Klíčovou postavou dokumentu je bývalý legendární hradecký fotbalista Ladislav Pokorný. Mistr ligy s Hradcem Králové z roku 1960 měl při zahájení stavby na starosti slavnostní výkop. Původním plánem filmařů bylo, aby v závěru dokumentu právě Ladislav Pokorný vstupoval do nové arény. Takový záběr už se ale bohužel natočit nepodařilo. Legenda hradeckého fotbalu zemřela na začátku letošního roku ve věku nedožitých 88 let. „Byli jsme asi úplně poslední, kdo s ním natáčel. Zachytili jsme s ním ohromně zajímavý rozhovor o historii stadionu a hradeckého fotbalu a nechybí ani jeho vzkaz současným hradeckým fotbalistům,“ říká režisér dokumentu Martin Kocián.

Cílem režiséra bylo dostat do dokumentu názory fanoušků i odborníků. Kromě pana Pokorného tak vystupuje v dokumentu Pod lízátky například generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl, primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová, stavbyvedoucí ze společnosti Strabag Daniel Novotný, architekt stadionu Tomáš Vymetálek, tvůrce původních lízátek Miloš Morávek nebo předseda fanklubu Votroci 2000 Jan Kotouček.

Podle autora nápadu Miloslava Bartoně je cílem dokumentu zachytit zejména emoce spojené s historickou stavbou nejen pro hradecký fotbal. „Jako člověk z marketingu a médií vím, že právě emoce lidi chytnou za srdce a s trochou nadsázky by nemělo ani jedno oko zůstat suché,“ vypráví Bartoň. Velké poděkování si pak podle něj zaslouží také partneři dokumentu Pod lízátky. „Ačkoliv v naší branži není vůbec jednoduché shánět partnery, tak musím říct, že všichni k tomu přistoupili velmi zodpovědně, dokument o stavbě stadionu se jim líbil a chtěli ho podpořit. Klíčové bylo, že dokument podpořilo a vzalo za svůj město Hradec Králové, protože bez toho by to nemělo smysl. Poté se nabalili i partneři ze soukromé sféry,“ doplňuje. Generálními partnery dokumentu jsou společnosti Matrix a.s., Next Reality a TN Trade.

Na premiéru dokumentu se těší i jeho produkční Hana Poskočilová. "Dokument, který vzniká v režii Prime Production, je mimořádný počin, který vstoupí do historie a je mi ctí, že ho můžu zaštiťovat po produkční stránce. Doufám, že diváci poctivou práci ocení a dokument Pod lízátky v nich dlouho po jeho shlédnutí zanechá pozitivní emoce. Moc se těším, až s ním vyjdeme ven," říká Poskočilová.

Premiéra unikátního dokumentu o stavbě nové hradecké arény pod lízátky se uskuteční 3. září v rámci slavnostního otevření stadionu na velkoplošné obrazovce u nové arény. Fanoušci si ten den budou moct nový stadion důkladně prohlédnout zvenku i zevnitř už od 10 hodin dopoledne, kromě ligového zápasu se Sigmou Olomouc jsou pak v plánu například i koncerty Xindla X a Monkey Business nebo laserová show. Na neděli 3. září je naplánovaná také televizní premiéra dokumentu na Východočeské televizi V1.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Prime Production