Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Správa železnic hledá projektanta modernizace trati z Hradce do Chlumce

27. 8. 2023

page.Name
Správa železnic (SŽ) vyhlásila tendr na projektanta pro zdvoukolejnění a modernizaci 26 kilometrů trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Hradcem Králové na trati z Prahy do Hradce Králové. Předpokládaná cena projektových prací je 295 milionů korun bez DPH, uvedla Správa železnic v oznámení zakázky. Nabídky do tendru, na který dnes upozornil server Zdopravy, mají zájemci podat do 25. září.

Trať by po modernizaci a zvýšení kapacity měla sloužit jako alternativní trasa prvního tranzitního koridoru. Povede ve stávající trase a rychlost na ní vzroste z nynějších nejvýše 100 kilometrů v hodině až na 160 kilometrů v hodině. Vlastní stavba za odhadovaných téměř osm miliard korun bez DPH by mohla začít v roce 2027 a hotová by mohla být v roce 2030.

Stavbaři by měli také na trati kompletně rekonstruovat železniční stanice Nové Město nad Cidlinou, Káranice, Dobřenice a Praskačka, a to včetně peronizace a prodloužení pro vlaky o délce až 740 metrů.

Projekt navazuje na modernizaci a zdvoukolejnění 19kilometrového úseku železniční trati mezi Kanínem u Velkého Oseka a Chlumcem nad Cidlinou. U něj Správa železnic vyhlásila tendr na projektanta v hodnotě 254 milionů korun v červenci. Stavební práce by mohly začít v roce 2026 a trvat přes tři roky.

ČTK