Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecká radnice chce přeměnit a rozšířit lesopark na Moravském Předměstí

28. 2. 2023

page.Name
Hradecká radnice začala s přípravou na výraznou přeměnu lesoparku na Moravském Předměstí. Kromě zajištění péče o stávající dřeviny a zeleň, plánuje radnice také přípravu nových prvků v lesoparku. Vzniknout by zde mohly nové cesty, dětská hřiště, sportovní zázemí, přírodní vyhlídka i přírodní amfiteátr. Radnice nyní plánuje jednání s vlastníky některých pozemků v lokalitě, které by ráda vykoupila. Město zároveň veřejně deklaruje, že zástavba v lokalitě nepřichází ani do budoucna v úvahu.

Lesopark ze tří stran obklopuje zástavba sídliště Moravské Předměstí, na jižním okraji jej uzavírá kopec Rozárka s vyhlídkou na Hradec Králové. Lesopark byl založen v 70. a 80. letech minulého století, zejména kvůli pozdějším restitucím však nikdy nebyl dokončen. O dokončení lesoparku se pokoušela hradecká radnice už dříve. V roce 2008 si nechala zpracovat studii, následně se však městu nepodařilo vykoupit všechny potřebné pozemky. Teď se chce o rozšíření a revitalizaci lesoparku pokusit vedení města znovu. 

"Největší problém lesoparku je skutečnost, že tam došlo k restitucím a město tam vlastní jen určitou neucelenou část. V současné době máme naplánované jednání s vlastníky pozemků. Část z nich má představu, že tam bude stavět. Chceme dát signál, že to navždy zůstane lesoparkem a stavět se tam nebude," uvedl náměstek primátorky pro životní prostředí Adam Záruba (Změna pro Hradec). Ať už dopadnou jednání s vlastníky jakkoliv, město podle něj může garantovat, že na území lesoparku žádná zástavba nehrozí. Ostatně i v novém územním plánu je lokalita vyhrazena pro zeleň. 

"Oblast lesoparku je z pohledu biodiverzity velmi cennou lokalitou v našem městě. Je třeba ji chránit a udržovat, což se v posledních letech nedělo. Většina dřevin a porostů v tomto území je v zanedbaném stavu, jsou zde také nepříjemná temná zákoutí, která nepůsobí příliš přívětivě,“ popsal Záruba. S ohledem na to si město nechává zpracovat návrh pěstebních opatření, která by měla kvalitu porostů v krajině zlepšit a dále chránit a udržovat. Zpracování takového návrhu na svém zasedání v minulém týdnu schválili radní města. Tvořit jej bude sdružení Sendler – Radilová / Ateliér krajinářské architektury za téměř 400 tisíc korun včetně DPH. Dokument by město mělo mít k dispozici zhruba za rok.

Z dokumentu by měla vyplynout i cenu za kompletní revitalizaci území, které by se mělo přeměnit na rekreační zónu. "Chceme zachovat ráz krajiny a vyzdvihnout povahu území tím, že podpoříme vznik nové rekreační lokality pro obyvatele Moravského Předměstí. Navazujeme na zpracovanou studii, která počítá s rozdělením území do několika zón. Nacházet by se zde mohly nové upravené cesty, herní prvky, zázemí a hřiště pro venkovní sporty, přírodní vyhlídka s altánem i přírodní amfiteátr," doplnil Záruba. 

První práce na přeměně alespoň části parku by podle Zárubova odhadu mohly začít ke konci současného volebního období, které trvá do podzimu 2026.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK