Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradečtí radní schválili vyvěšení tibetské vlajky, loni to na radě neprošlo

21. 2. 2023

page.Name
Hradecká radnice se po roce opět připojí k celosvětové akci Vlajka pro Tibet. S vyvěšením vlajky na stožáru před hradeckým magistrátem 10. března dnes jednohlasně souhlasili všichni městští radní. Neopakovala se tak situace z loňského roku, kdy rada města vyvěšení tibetské vlajky neschválila. Nakonec loni souhlas s vyvěšením vlajky udělilo až zastupitelstvo.

Pro připojení se ke kampani Vlajka pro Tibet dnes hlasovalo všech 11 členů rady, uvedla pro ČTK mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková. "Zvlášť v dnešní době je důležité si připomínat, že svoboda a demokracie není samozřejmost," uvedl na twitteru náměstek primátorky Pavel Vrbický (Piráti).

Loni v únoru vyvěšení tibetské vlajky radní neschválili. Vyvěšení vlajky tehdy nepodpořili například radní Oldřich Vlasák (ODS) a Jiří Bláha (ODS) . "Připadalo mi jako slabé gesto, aby to přijala rada, která se sešla v minimálním počtu. Myslím, že daleko větší sílu a podporu to bude mít, pakliže to bude přijato na zastupitelstvu," uvedl tehdy Vlasák.

Návrh pak opět přednesl na následujícím jednání zastupitelstva tehdejší náměstek primátora Pavel Marek (za ANO), který již na jednání rady hlasoval kladně. Pro připojení ke kampani Vlajka pro Tibet pak hlasovalo 29 zastupitelů, jeden zastupitel se hlasování zdržel. Kladně hlasovali Vlasák i Bláha.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlaje tibetská vlajka před magistrátem pravidelně.

Koalici v Hradci Králové po volbách v září 2022 tvoří koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Do loňského podzimu město menšinově řídili představitelé ANO a ODS.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz