Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

OBRAZEM: Klapák už je zpátky nad Orlicí. Otevře se ještě během února

2. 2. 2023

OBRAZEM: Klapák už je zpátky nad Orlicí. Otevře se ještě během února 0 snímků
Po pěti měsících se nad Orlici mezi Malšovicemi a Slezským Předměstím vrátil zrekonstruovaný most Bailey Bridge. Téměř 80 let starý most, který Hradečáci znají také jako Klapák nebo Železňák, se pro veřejnost otevře do konce února po dokončení posledních doplňkových prací.

Historický železný most Bailey Bridge je uzavřený od 1. září loňského roku, kdy začaly Technické služby Hradec Králové s jeho opravou za zhruba 18 milionů korun. Stavbaři tehdy most rozebrali na jednotlivé části. První opravené díly dorazily do Hradce Králové v polovině ledna. Nyní už je nad Orlicí vysunutý celý most.

"Takzvaný Klapák, Železňák nebo také Bailey Bridge prošel od září 2022 celkovou rekonstrukcí a uveden do provozu bude po hlavní mostní prohlídce, tedy do konce února," informovala na sociálních sítích hradecká radnice. 

Aktuálně chybí k otevření mostu ještě dokončení některých doplňkových prací. Jedná se například o navrácení stožárů veřejného osvětlení nebo finální napojení mostu na pozemní komunikaci. 

Most Bailey Bridge z roku 1944 je dlouhý 66 metrů a váží 80 tun. Spojuje Slezské Předměstí a Malšovice a dříve sloužil i vozidlům. Právě díky charakteristickému klapání při přejíždění aut si vysloužil jednu ze svých přezdívek. V moderní době už byl Klapák otevřený pouze pro chodce a cyklisty. Tak tomu zůstane i po jeho blížícím se znovuotevření .

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK