Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

OBRAZEM: Stará tribuna začíná mizet, na stadion brzy nastoupí trávníkáři

10. 2. 2023

OBRAZEM: Stará tribuna začíná mizet, na stadion brzy nastoupí trávníkáři 0 snímků
Práce na stavbě multifunkčního fotbalového stadionu nabraly v posledních týdnech vysoké tempo. Po lednovém návratu ikonických lízátek začali tento týden dělníci s demolicí staré východní tribuny. Současně začali pracovat i na opláštění arény. Ještě v únoru by pak měli do práce nastoupit i dodavatelé trávníku. Podívejte se s námi, jak to na hradeckém stadionu aktuálně vypadá.

Po 16 měsících se v druhé polovině ledna vrátila nad rozestavěný fotbalový stadion všechna čtyři ikonická lízátka. Přípravy na celou akci probíhaly podle vedoucího stavby Daniela Novotného ze společnosti Strabag několik měsíců. „Vyměňovaly se zkorodované části, dovářely se nějaké prvky, upravoval se žebřík s ochranným košem, aby lízátko odpovídalo původnímu architektonickému návrhu. Je tam doplněný záchytný systém, který splňuje dnešní požadavky a parametry na údržbu svítidel. Měnila se svítidla a došlo k provedení kompletně nového nátěru, jak venkovního, tak vnitřního. To lízátko tu může teoreticky být dalších 100 let,“ řekl Novotný, podle kterého proběhla instalace lízátek přesně podle plánu. Každé z lízátek váží zhruba 40 tun a měří 55 metrů. Oproti dřívějším úvahám zůstala lízátka téměř stejně vysoká jako byla na starém Všesportovním stadionu. 

Ne tak viditelné, ale také velmi důležité události, se však na staveništi odehrávají i během února. Stavbaři pokračují v postupné instalaci střechy a začali pracovat i na opláštění nové arény. "Zahájili jsme práce na fasádách a jejich vyzdívkách. Pokračujeme v nich dle harmonogramu. Mezitím jsme také stihli vyklidit hrací plochu, probíhá tam nějaké hrubé rovnání konstrukčních vrstev. Během čtrnácti dnů by měli do práce nastoupit dodavatelé trávníku,“ popsal nejnovější posun prací pro klubový web FC Hradec Králové Daniel Novotný.

 

Před pár dny začala demontáží měkkých částí také demolice staré východní tribuny. Kompletně by měla zmizet do konce března. "Demolice začala v těchto dnech odstraňováním konstrukcí skyboxů a nástaveb. Do konce příštího týdne by měla začít vlastní tvrdá demolice "hardwaru" této tribuny," informovala tento týden primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. 

Nový multifunkční fotbalový stadion by měl být kompletně hotový do konce června. Na začátku ledna klub, radnice i stavební firma Strabag popřely informace deníku Sport, podle kterých by měla být stavba ve zhruba měsíčním skluzu. „Termín dokončení v červnu letošního roku platí,“ potvrdil Salonkám po znovuvztyčení lízátek vedoucí stavby Daniel Novotný.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Šatalík / FCHK