Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Odběrové centrum hradecké fakultní nemocnice ukončí k 1. březnu provoz

22. 2. 2023

page.Name
Odběrové centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK), které odebíralo vzorky pro provádění testů na přítomnost viru COVID-19, k 1. březnu ukončí svůj provoz. Důvodem ukončení provozu po téměř třech letech, je především výrazný pokles počtu zájemců o testování v posledních týdnech a současný vývoj epidemické situace.

"Odběrové centrum FN HK v posledních týdnech fungovalo tři hodiny denně, středy a neděle bylo uzavřeno. Na odběr vzorků přicházeli denně pouze jednotlivci, a to z velké části lidé, kteří potřebovali potvrzení o negativním testu na COVID-19 před cestou do zahraničí. Centrum také koncem února ukončilo možnost rezervace času odběru na březnové termíny," informoval mluvčí FNHK Jakub Sochor. 

Nemocní s příznaky infekce covid-19 standardně řeší své onemocnění cestou praktického lékaře, pacienti v závažném stavu vyžadující neodkladnou zdravotní péči pomoc najdou na Klinice urgentní medicíny FNHK. Možnost vyšetření PCR testy pro samoplátce bude v nemocnici nadále zajištěna. Bližší informace o testování na covid-19 ve FNHK jsou na webu.

Fakultní nemocnice Hradec Králové spustila testování na koronavirus v souvislosti s pandemií této nemoci 18. března 2020 na místě před vjezdem do areálu, později bylo přesunuto před objekt Kliniky infekčních nemocí FNHK a pak do zadní části areálu nemocnice. Počet zájemců o testování průběžně narůstal, ve špičkách centrum provedlo až 1500 odběrů denně. Pracovníci centra poskytují více než 300 000 odběrů vzorků na testy PCR, uvedli zástupci nemocnice.

V Královéhradeckém kraji byl zaznamenám první případ koronaviru 9. března 2020 a první úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním bylo oznámeno 26. téhož roku. Kraj byl na konci roku 2020 av prvních dvou měsících roku 2021 jedním z nejzasaženějších regionů v ČR.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz