Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Poprvé si pro nádoby na gastroodpad přišly davy lidí. Ve středu máte další šanci

7. 2. 2023

Poprvé si pro nádoby na gastroodpad přišly davy lidí. Ve středu máte další šanci 0 snímků
Minulý týden si mohli obyvatelé Hradce Králové poprvé přijít pro nádoby na gastroodpad. A Hradečáci ukázali, že o nádoby, do kterých mohou v domácnostech třídit kuchyňský odpad, mají obrovský zájem. Na nádoby se u Hvězdy stály dlouhé fronty. Pokud ještě nádobu na gastroodpad nemáte, můžete si pro ni zdarma přijít během února a března na dalších pět míst v různých částech města. Další příležitost máte už ve středu 8. února - od půl třetí do půl páté odpoledne u restaurace Metuje v Labské Kotlině.

Až překvapivě velký zájem vzbudila u obyvatel Hradce Králové možnost zdarma získat nádobu pro gastroodpad. První šanci využily minulý týden davy lidí. "Během prvního dne, kdy se rozdávaly, byl o tyto minikontejnery obrovský zájem. A ten nás pochopitelně těší. V Hradci se bude díky tomu třídit ještě víc," napsala k fotografiím, na kterých jsou vidět dlouhé fronty na výdej nádob primátorka Pavlína Springerová (HDK). 

Radost neskrýval ani její náměstek Pavel Vrbický (Piráti). "Mile mě překvapil zájem Hradečáků o nádoby na gastroodpad. Je to skvělé znamení, že obyvatelé našeho města mají o třídění zájem. Cílem radnice je, aby se produkovalo co nejméně směsného odpadu, který pak bez dalšího využití končí na skládce. Proto už od loňského roku můžou Hradečáci třídit kuchyňský odpad. Nádoby, které město obyvatelům rozdává, třídění tohoto odpadu ještě více usnadní," uvedl Vrbický. 

Pokud máte o třídění kuchyňského odpadu zájem a napoprvé jste si pro nádobu nedošli, nemusíte zoufat. Další šanci máte už ve středu 8. února u Metuje v Labské Kotlině 2. Následovat bude výdej nádob 22. února u Alessandrie na Slezském Předměstí, 1. března na Benešově třídě na Moravském Předměstí, 8. března na Masarykově náměstí v centru města a 14. března u pošty v Malšovicích, vždy v době od 14.30 do 16.30 hodin. 

„Pro nádobu je možné si přijít na libovolné z uvedených míst. Do nádob poté budou lidé doma odkládat živočišný i rostlinný odpad z kuchyní, například zbytky z ovoce či zeleniny a dalších jídel, malé kosti, mléčné výrobky, potraviny s prošlou trvanlivostí a podobně. Důležité však je, aby veškerý odpad z kuchyní byl bez obalu,“ popsal náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek (TOP09).

Po naplnění nádoby lidé její obsah vysypou do některé z více než dvou set speciálních hnědých nádob na gastroodpad, které Hradecké služby koncem minulého roku rozmístily na stálých venkovních stanovištích separovaného odpadu, obvykle poblíž nádob na třídění skla. Gastroodpad bude svážen v období od října do dubna jednou týdně a od května do září dvakrát týdně. 

Hlavním důvodem spuštění třídění gastroodpadu je snaha o snížení produkce nevyužitelného odpadu a jeho využití pro výrobu energie. „Až 30 procent směsného komunálního odpadu je tvořeno odpadem z kuchyní, přitom je to vynikající zdroj obnovitelné energie. Gastroopad skončí v bioplynové stanici a k lidem se vrátí v podobě elektřiny nebo tepla“ dodal náměstek Řádek.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK