Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Tématem čerstvých Salonek se stala ikonická lízátka fotbalové arény

1. 2. 2023

page.Name
Po 16 měsících nad Hradcem Králové znovu ční ikonická lízátka. V druhé polovině ledna stavbaři nad rozestavěný fotbalový stadion postupně zvedli všechny čtyři repasované světelné stožáry s nezaměnitelným tvarem. To je část úvodu hlavního článku únorového a čtenáři vyhledávaného magazínu Salonky, který ode dneška najdete na vybraných místech po celém Hradci Králové.

Atypické osvětlení ve tvaru lízátek, které také zdobí titulní stranu únorového magazínu, se brzy po dokončení v roce 1974 stalo dominantou nejen malšovického Všesportovního stadionu, ale také celého města. Nyní budou lízátka čnít i nad novou moderní arénou. I když už světelné stožáry pevně stojí nad rozestavěným stadionem, na plně rozsvícená lízátka si budou muset fanoušci hradeckých fotbalových Votroků počkat až do léta.

A kdo se o legendární hradecká lízátka zasloužil nejvíce? No přece hradecký patriot a především velmi zkušený projektant Miloš Morávek, který v roce 1972 navrhl a prosadil projekt osvětlení malšovického stadionu. V minulých letech bojoval za jejich setrvání, nakonec úspěšně. Na rady 90letého „otce lízátek“ dávají i současní projektanti nového stadionu. Podle čeho získala lízátka svůj tvar? Co bylo při projektování nejsložitější? Na tyto i jiné otázky odpovídá tento pamětník a jejich iniciátor v dalším rozhovoru únorových Salonek.

Jméno Martin Brunner je v Hradci Králové nepochybně známé především hudební veřejnosti. Tento jazzový flétnista a zakladatel festivalu Jazz Goes to Town má však syna, který se, jak se říká, potatil. Muzikant shodného jména je ale na rozdíl od svého otce jazzový pianista. Hradecký rodák Martin Brunner mladší má na svém kontě pět autorských alb. I když je jazz jeho srdeční záležitosti, nevyhýbá se ani jiným hudebním žánrům. „Když se naskytne příležitost, rád si zkouším různá obsazení a hraji s nejrůznějšími muzikanty,“ řekl v rozhovoru pro Salonky.

Hradecké hlavní vlakové nádraží je nepřehlédnutelnou dominantou Riegrova náměstí. Není to tak dávno, kdy došlo ke stavebním úpravám v nádražní hale. Nyní se ale připravuje rozsáhlá přestavba této železniční stanice, která se v její historii dosud neodehrála. Podle Jana Nevoly, mluvčího Správy železnic, by měla stavba začít teprve kolem roku 2024. Dá se však už dnes říci, že tato rozsáhlá přestavba přijde na miliardu korun a potrvá do roku 2027, zaznělo v dalším článku únorového magazínu.

V už tradiční rubrice Oko Salonek jsme se zaměřili na měsíc únor, a to jen tak ledajaký, ale Vítězný. Jde o pojmenování komunistického státního převratu v Československu, který proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. Právě tento historický okamžik výrazným způsobem poznamenal také město Hradec Králové. Více se dočtete ve zmíněné rubrice.

Vraťme se ale ještě na chvíli zpět na stadion, bohužel ale v tom smutném slova smyslu. V den, kdy se nad rozestavěný fotbalový stadion v Hradci Králové vrátilo první z legendárních lízátek, zasáhla celou hradeckou fotbalovou komunitu velmi smutná zpráva. Ráno 18. ledna odešla jedna z největších klubových legend FC Hradec Králové Ladislav Pokorný. Jeden z posledních pamětníků hradeckého titulu z roku 1960 zemřel ve věku 87 let. Připomínkou tohoto muže je další článek našeho periodika.

V druhém díle vzpomínkového seriálu Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije autor Slávek Trávníček zavzpomínal na hradecké hojně navštěvované podniky s osobitým prostředím a atmosférou, mezi nimiž si každý mohl vybrat podle svého vkusu, ale které dnes již neexistují. Například Hotel Paříž, Denní vinárna Balkán, Psí bouda, Grand klub a další.

A do třetice fotbal. Když budete projíždět obcí Bukovka, zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Hradce Králové narazíte na nepřehlédnutelný dům ověšený argentinskými vlajkami a státními symboly. Majitelem domu je Miloslav Urbanec alias Čurby. Muž, který je dost možná největším fotbalovým fanouškem tohoto jihoamerického státu v celém Česku. Právě s ním vedl rozhovor Vítek Martinec.

V Knihovně města Hradce Králové se nedávno uskutečnila konference Kreativního učení v Královéhradeckém kraji. Jejím podtitulem bylo Jak dostat umění do škol a školy k umění aneb Jak si věřit, tvořit, radovat se, objevovat a učit. Organizátorem této důležité události bylo hradecké Centrum uměleckých aktivit. O tom, co je kreativní učení, čím je přínosné a důležité, co dětem i kantorům přináší a jakou má budoucnost nám sdělila profesí pedagožka Ilona Havlíčková, která v centru zastává pozici koordinátora kreativního učení.

Únorový magazín Salonky, tradičně nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte, Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek