Pátek

9. června 2023

Nyní

20°

Zítra

20°

Svátek má

V MHD si cestující od března budou opět otevírat dveře sami

27. 2. 2023

page.Name
Od středy 1. března bude v hradecké MHD opět zaveden systém samoobslužného otevírání dveří cestujícími. Ti si tak budou otevírat dveře při nástupu i výstupu sami, a to viditelně označenými tlačítky umístěnými uvnitř i vně trolejbusů, autobusů a elektrobusů. Dopravní podnik tuto funkci zrušil 3. března 2020 kvůli ochraně lidí před nákazou koronavirem. Všechny dveře od té doby otvíral naráz řidič. Po třech letech se vše vrací do původního stavu.

Cestující tlačítko, které je přímo na dveřích nebo na madle vedle dveří, používají při nastoupení i vystoupení. Systém otevírání dveří tlačítkem podnik začal zavádět v roce 2011 s tehdejším nákupem 11 nových trolejbusů. Postupně tlačítkový systém při obnově vozového parku zavedl do dalších vozů.

Hlavním přínosem samoobslužného otevírání dveří je zejména snazší udržení tepelného komfortu ve voze. "Když se nebudou nadbytečně otevírat všechny dveře na každé zastávce, nebude se v zimě do vozů dostávat zima zvenku. V létě nebude do klimatizovaných vozů vni­kat tolik horkého vzduchu," uvedl podnik.

I po obnově samoobslužného ovládání bude nadále platit povinnost nástupu pouze předními dveřmi po 19:00 v pracovní dny a celý den o víkendech, svátcích a v dopravně připojených obcích.

S ústupem epidemie přijaly změny hlavně nemocnice. Například Fakultní nemocnice Hradec Králové k 1. březnu ukončí provoz odběrového centra na testování covidu-19 a dnes ukončila očkování proti covidu-19 na zvláštních pracovištích v pavilonu interních oborů a v Bašteckého pavilonu.

V Královéhradeckém kraji byl zaznamenám první případ koronaviru 9. března 2020. Kraj byl na konci roku 2020 a v prvních dvou měsících roku 2021 jedním z nejzasaženějších regionů v ČR.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: DPMHK