Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Výcvik se změnil v drama. Po střetu s orlem v Hradci nouzově přistál instruktor

9. 2. 2023

page.Name
V nečekané drama se ve středu odpoledne změnil pilotní výcvik 23letého žáka. Jím řízené letadlo se totiž ve dvousetkilometrové rychlosti střetlo ve vzduchu s orlem. Řízení v tu chvíli přebral instruktor, kterému se podařilo nouzově přistát na hradeckém letišti. Žák utrpěl při střetu lehké zranění, se kterým byl převezen na ošetření do nemocnice. Škodu na letounu odhadli policisté na jeden milion korun.

Letadlo značky Cesna, ve kterém probíhal pilotní výcvik, nouzově přistálo na hradeckém letišti ve středu krátce po 14. hodině. Předcházel tomu střet s orlem ve zhruba dvousetkilometrové rychlosti. "Po střetu pilotní instruktor od žáka převzal řízení a bezpečně přistál. Vlivem střetu došlo k poškození přední vrtule a čelního skla. Dravý pták se rozpůlil a jeho horní polovina zůstala na kniplu letadla a dolní polovina proletěla do zadní části letadla, kde zůstala na zadních sedačkách," popsala střet mluvčí hradeckých policistů Iva Kormošová.Při střetu se lehce zranil 23letý žák, který byl převezen do nemocnice na ošetření. Instruktorovi se při nehodě nic nestalo. U obou mužů policisté vyloučili požití alkoholu dechovou zkouškou. Škodu na letadle odhadli policisté na zhruba jeden milion korun. "
Na místo byli přizváni pracovníci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, kteří zpracují odborné vyjádření," dodala Kormošová. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR