Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zdražení schválili i zastupitelé. Lávka vyjde na 175 milionů, stadion na 786

28. 2. 2023

page.Name
Hradečtí zastupitelé na svém úterním zasedání schválili zdražení lávky přes Labe v lokalitě Aldis i multifunkčního fotbalového stadionu. Lávka, která už je v současnosti dokončená a ve čtvrtek se slavnostně otevře veřejnosti, zdraží o 5,5 milionu na celkových 175 milionů korun. Cena stadionu, který bude dokončen do 30. června, pak stoupne o necelých 20 milionů už 786 milionů korun.

Zdražení obou velkých městských investic schválila minulý týden rada města. Dnes zvýšení ceny posvětili i zastupitelé. Důvodem pro zvýšení ceny lávky byly podle náměstka primátorky pro investice Lukáše Řádka (TOP09) další práce, které se nedaly předvídat. Například šlo o jiné založení stavby kvůli mělčeji položeným elektrickým kabelům nebo o instalaci sítě s hustšími oky do výplně zábradlí. Loňské první zdražení o 7,5 milionu korun bylo také vyvolané nepředvídatelnými úpravami během stavby. 

Větší část nákladů na 103 metrů dlouhou lávku, kterou město připravovalo od roku 2003, pokryje evropská dotace. Ta činí necelých 103 milionů korun. Oproti jiným lávkám je hradecká stavba násobně dražší. Například Pardubice na konci roku 2020 otevřely lávku pro pěší a cyklisty přes Labe za 40,8 milionu korun. Za lávku přes Orlici u zimního stadionu zaplatilo město před deseti lety 26 milionů korun. Zhruba jen polovinu v porovnání s lávkou pro pěší a cyklisty u Aldisu stál i nový silniční most v hradeckých Svinarech. Srovnatelnou cenu jako za lávku u Aldisu zaplatila Praha za novou trojskou lávku, která je ovšem více než dvakrát delší než ta hradecká. Podle radnice je vysoká cena dána neobvyklou konstrukcí a technologií. Lávku tvoří nosná lana, ocelová žebrová konstrukce a 39 kusů subtilních segmentů mostovky, které jsou vyrobené ze speciálního betonu. 

Velkou většinou dnes zastupitelé schválili i v pořadí již čtvrté zdražení fotbalového stadionu. Celková cena za stadion se tak aktuálně blíží už téměř k 800 milionům. Pro zdražení se vyslovila společně s vedením města i většina opozičních zastupitelů. Důvodem zvýšení ceny jsou požadavky města na vybavení stadionu, které základní smlouva s dodavatelem stavby neobsahovala. Týkají se vybavení gastroprovozu, úprav dispozic skyboxů a úprav ubytování. 

Investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek upozornil, že ani po nynějším zvýšení ceny nebude mít stadion po jeho letním otevření veškeré vybavení, které veřejnost zná například z vizualizací. Chybět bude například amfiteátr u stadionu, běžecký ovál kolem stadionu, náhledové osvětlení či další vybavení tělocvičen. Pokud je bude město chtít pořídit, bude si je muset objednat později novou soutěží. Podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) bude muset město v budoucnu zainvestovat do stadionu ještě vyšší desítky milionů korun navíc. Dodala, že aktuálně intenzivně jedná s hejtmanem Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem (ODS) o možném finančním příspěvku kraje na dovybavení stadionu. "Kraj si je vědom toho, že aréna bude sloužit nejenom Hradečákům, ale i celému regionu. A to nejen sportovním účelům, ale i kulturním aktivitám. V tuto chvíli ještě nebudu mluvit o konkrétní částce podpory, ale mělo by to být hodně peněz," řekla k jednáním Springerová. 

Do budoucna by stadionu chtělo město mít i fotovoltaické panely. "Je pro mě bohužel s podivem, že ten projekt s tím nepočítal. Byly bychom velmi rádi, aby ten objekt, který bude hodně energie spotřebovávat, ji také mohl vyrábět, protože jinak bychom trpěli příliš vysokými provozními výdaji," vysvětlil Řádek. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Šatalík / FCHK