Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

Dožínky obsadily Šimkovy sady: Traktory, ovce, muzika a stovky stánků

15. 9. 2023

Dožínky obsadily Šimkovy sady: Traktory, ovce, muzika a stovky stánků 0 snímků
Královéhradecké krajské dožínky, které letos vstupují do 19. ročníku, jsou každoroční oslavou sklizně a poděkování za úrodu v tomto regionu. Právě dnes obsadily Šimkovy sady v Hradci Králové a už první den přilákaly velké množství návštěvníků.

Kromě výstavy zemědělských strojů se mohou tisíce návštěvníků už tradičně těšit v průběhu dvou dnů na agility a horse show, králičí hop, ovčáci předvedou práci se psem, chybět nebude ani stříž ovcí a zejména děti ocení dožínkové slaměné hřiště. K dožínkám neodmyslitelně patří i tradiční řemesla. Kromě toho lze vidět i vystoupení mnoha hudebních formací. Sady v rámci dožínek zaplní bezmála 300 stánků, které nabízejí spoustu rozmanitého zboží, samozřejmě také dobrého jídla a pití.

Zítra odstartuje hlavní celodenní program na hlavním pódiu už v 10 hodin, kterým provede moderátor Daniel Rumpík. Po oficiálním zahájení budou vyhlášeni vítězové soutěže Potravina a potravinář roku Královéhradeckého kraje. „Ocenění budou nejlepší zemědělci kraje a potravináři. Také oceňujeme naše naděje do budoucna, což jsou studenti odborných škol,“ prozradila Hana Písarčíková, ředitelka Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje. Mimo to čeká diváky šňůra hudebních vystoupení regionálních skupin a interpretů.

Je to určitě skvělá akce, která vždy přiláká velké množství lidí a seznámí je nejen se zemědělstvím, ale užijí si ji také gurmánsky a kulturně. Myslím si, že stojí za to do Šimkových sadů vyrazit,“ řekla Salonkám mezi zemědělskou technikou Jarmila Konečná z Hradce Králové, jejíž šestiletý syn má už o svém budoucím povolání jasno: „Budu traktoristou.“

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček považuje pořádání dožínek pro kraj za obrovskou tradici. Pořádají se už po devatenácté a já jsem moc rád, že máme alespoň jednou v roce možnost se zastavit a poděkovat našim zemědělcům a potravinářům,“ řekl pro Východočeskou televizi V1 hejtman. Kompletní program dožínek najdete na: www.dozinky.cz/program/

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar