Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradec Králové od ledna zvýší poplatek z pobytu z 15 na 40 korun za den

6. 9. 2023

page.Name
Město Hradec Králové zvýší od 1. ledna 2024 místní poplatek z pobytu z 15 korun na 40 korun za osobu a započatý den. Penězi získanými z vyššího poplatku chce město podpořit nyní zakládaný spolek Destinační společnost Hradecko, jehož hlavní náplní bude podpora cestovního ruchu. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátorky pro kulturu a cestovní ruch Ilona Dvořáková (nezávislá). Dodala, že nynější výše poplatku v Hradci Králové patří mezi krajskými městy k nejnižším.

Poplatek z pobytu platí návštěvníci města, radnicím jej odvádějí poskytovatelé ubytování. Loni Hradec Králové z poplatku získal do rozpočtu 2,91 milionu korun. Při zachování stávajícího počtu ubytovaných a schopnosti vybírat poplatek by se příjem města mohl při poplatku 40 korun zvednout asi na 7,76 milionu korun. Loni celkové příjmy rozpočtu města činily tři miliardy korun.

Polovina z vybraného poplatku z pobytu by podle radnice měla jít jako dotace destinační společnosti. Do destinační společnosti by se podle Dvořákové měli v budoucnu zapojit i podnikatelé a okolní obce a města.

Maximální výše poplatku činí 50 korun, které vybírají Praha a Karlovy Vary, uvedla Dvořáková. Liberec má podle ní poplatek 40 korun, Pardubice a Ústí nad Labem 30 korun, Plzeň a České Budějovice 25 korun, Ostrava a Olomouc 21 korun. Z velkých měst v Královéhradeckém kraji vybírají Trutnov, Náchod a Jičín shodně poplatek 20 korun.

ČTK