Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Hradec uspěl v soudním sporu s NSA o kritéria dotace na stavbu loděnice

20. 9. 2023

page.Name
Hradec Králové uspěl v soudním sporu s Národní sportovní agenturou (NSA) o posouzení kritérií dotace na stavbu kanoistické loděnice na břehu Orlice. Městský soud v Praze dal městu v jeho správní žalobě zapravdu a rozhodnutí NSA o zamítnutí dotace 31. srpna zrušil. NSA proti tomu podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Novinářům to dnes řekla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK). Ačkoliv soud rozhodl ve prospěch města, dotace ve výši 16 milionů korun se zpětně Hradec nedočká.

Přes úspěch u soudu se podle primátorky Springerové Hradec Králové dotace nedočká. "Je to sice pěkné, ale nezakládá to žádný nárok na znovuzískání nebo znovupřiznání dotace, kterou bychom potřebovali," uvedla primátorka. Loděnici za 21,5 milionu korun bez daně město otevřelo letos na jaře, městem žádaná dotace byla 16 milionů korun.

Žalobu město podalo v prosinci 2022 a týkala se kritéria potřebnosti loděnice. Hradec Králové mohl získat vyšší bodové hodnocení za to, že do vzdálenosti 15 kilometrů od hradecké loděnice na Orlici není jiná loděnice. NSA podle radnice však vzdušnou čarou změřila, že do této vzdálenosti leží loděnice na Labi v Černožicích. Město oponovalo tím, že cesta autem či jiným dopravním prostředkem je do Černožic delší než 15 kilometrů. Tím by město do hodnocení získalo rozhodujících pět bodů navíc.

"Soud nám dal zapravdu, že kritérium vzdálenosti nebylo stanoveno precizně a bylo netransparentní a nesrozumitelné," uvedla primátorka. Již dříve uvedla, že žalobou chtělo město upozornit na nutnost jednoznačně definovat kritéria, podle nichž agentura žádosti hodnotí a boduje.

Nový objekt nahradil nevyhovující loděnici z 20. let minulého století na pravém břehu Orlice za sportovním areálem TJ Slavia. Loděnici tvoří dvoupodlažní objekt, který je rozdělený na zázemí pro sportovce a na sklad lodí. Loděnice má ocelovou konstrukci pokrytou dřevěným obkladem. Starou loděnici dělníci zbourali. Do skladu se vejde až 150 lodí. V zázemí jsou klubovna, toalety, sprchy, posilovna, sauna. Loděnici budou využívat i otužilci.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK