Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecký krajský úřad se rozsvítí růžově, připojí se k akci Růžový říjen s Loono

29. 9. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj se v neděli 1. října nasvícením hejtmanství v centru Hradce Králové připojí k osvětové kampani Růžový říjen s Loono na podporu prevence rakoviny prsu. Úřad se rozsvítí v 19:30, informovali dnes představitelé kraje. Cílem celostátní akce je upozornit na druhý nejčastější druh rakoviny u žen, se kterým se ročně potýká až sedm tisíc žen. Osvětová kampaň neziskové organizace Loono potrvá celý říjen.

"Nasvícením krajského úřadu na růžovo chceme hlavně upozornit na problematiku rakoviny prsu a informovat o její prevenci. Tou nemusí být jen mamografické vyšetření, ale také samovyšetření, které na svých stránkách učí pořadatelská organizace Růžového října Loono," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Říjen je světově vnímán jako měsíc prevence proti rakovině prsu, kterou ročně onemocní v České republice až 7000 žen, přičemž skoro třetina rakovině podlehne.

Tuto smutnou realitu se snaží měnit nezisková organizace Loono svou osvětovou kampaní Růžový říjen. Letošním hlavním poselstvím kampaně je heslo „Sahám si na ně každý měsíc!“ Upozorňuje na možnost samovyšetření prsou, které mohou pravidelně provádět všechny ženy z pohodlí domova s aplikací Preventivka nebo podle návodu na webu organizace www.loono.cz.

Osvětová kampaň neziskové organizace Loono potrvá celý říjen. Organizace bude prostřednictvím akcí a sociálních sítí informovat o prevenci, vydávat edukační příspěvky nebo učit techniku samovyšetření prsou.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz