Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Lávka u Aldisu a IDS. Hradec má své zástupce v soutěži Stavba roku

26. 9. 2023

page.Name
Dva zástupce mezi 110 přihlášenými stavbami má Hradec Králové v letošním ročníku celostátní soutěže Stavba roku. Inteligentní dopravní systém zařadili odborníci mezi 38 nominovaných staveb, mezi kterými se rozhodne o vítězi hlavní kategorie. Lávka přes Labe u Aldisu se naopak do užšího výběru finalistů nedostala. Kontroverzní lávka za 175 milionů korun ovšem získává pozornost u veřejnosti. V hlasování na webu stavbaroku.cz o cenu veřejnosti se hradecká lávka drží v první desítce ze všech 110 přihlášených staveb.

Dvě významné stavby pro Hradec Králové, které provází kromě obdivu i vlna kontroverzí. Lávka přes Labe v lokalitě Aldis a inteligentní dopravní systém (IDS) stály dohromady přes půl miliardy korun. Zatímco u lávky hradecká veřejnost kritizuje hlavně vysokou cenu, u IDS je část veřejnosti nespokojená s funkčností dopravního systému. Obě významné stavby se nyní jako dva jediní zástupci z Hradce účastní prestižní celostátní soutěže Stavba roku. Lávku přihlásila do soutěže přímo hradecká radnice, IDS pak jeho dodavatel, společnost Cross Zlín. 

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je každoročně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

V letošním roce se do soutěže přihlásilo rekordních 110 staveb. Na začátku září se pak uskutečnil nominační večer, na kterém odborná porota z řad architektů a inženýrů představila 38 staveb, které nominovala do finále soutěže. A Hradec má mezi finalisty jednoho zástupce. Zatímco lávka u Aldisu se mezi 38 nominovaných staveb nedostala, šanci na titul stavba roku má i nadále Inteligentní dopravní systém. Ten porota zařadila mezi nominované finalisty.

Pro IDS nejde o první úspěch v soutěžích odborné veřejnosti. Už v červnu hradecký IDS získal ocenění Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) v celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2022. „Jsou to pro nás první signály, že zavedení inteligentního dopravního systému v našem městě dává smysl. Díky jeho funkcím máme kvalitní data o dopravě, kterou pak můžeme postupně rozvíjet a zlepšovat. Cenu SDT získal systém mimo jiné za nový způsob detekce a řízení dopravy, také úpravy pro nevidomé a invalidy či možnosti preference vozidel IZS a MHD,“ řekl tehdy náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS).

Zatímco IDS uspělo u odborníků, lávka u Aldisu oslovila veřejnost. Lidé mohou již tradičně hlasovat na webu www.stavbaroku.cz v kategorii o cenu veřejnosti. Aktuálně se mezi 110 přihlášenými stavbami drží hradecká lávka u Aldisu v desítce nejoblíbenějších staveb. IDS naopak najdete až v druhé polovině staveb dle počtu hlasů. Hlasování veřejnosti končí ve čtvrtek 23. listopadu. Výsledky budou vyhlášeny společně s hlavními kategoriemi na slavnostním galavečeru v pátek 24. listopadu v Rudolfinu v Praze.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz