Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Modelky beru jako své dcery, prozradila zakladatelka modelingové agentury

19. 9. 2023

Modelky beru jako své dcery, prozradila zakladatelka modelingové agentury 7 snímků
Hradeckou agenturou zaměřenou na modeling a práci hostesek za téměř tři dekády existence prošlo již několik generací modelek, z nichž mnohé uspěly nejen na molech, ale také při soutěžích miss, a to i na mezinárodní úrovni. U jejího zrodu stála ředitelka a zakladatelka agentury Daniela Brázdová, která je na svůj tým právem velmi hrdá. „Zájem stále je, děvčata se k nám hlásí, což nás těší, a nabíráme další,“ řekla s tím, že aktivity agentury budou pokračovat i v dalších letech.

Co si mám představit pod pojmem agentura Daniela Models?
Jsme produkční a modelingová agentura, která v Hradci Králové působí téměř 30 let. Za dobu existence jsme uspořádali nespočetné množství kulturních akcí od plesů, kongresů, firemních akcí, akcí pro děti, svatebních veletrhů či Miss Královéhradeckého kraje a módní přehlídky, což je naše hlavní činnost. Většinou jsme vnímaní jako modelingová agentura a za tři desetiletí jsme vychovali několik generací modelek. Naše aktivita spočívá v tom, že pracujeme s mládeží, postupně pak s dospívajícími dívkami a ženami.

Jste zakladatelkou modelingové agentury. Co vás k těmto aktivitám přivedlo? Byla jste vy sama modelkou?
Ano, od svých šestnácti let jsem se věnovala modelingu, bylo to ještě za totality. V Hradci Králové se tehdy odehrál konkurz, kterého jsem se zúčastnila a úspěšně ho absolvovala. Postupně jsme jezdili na přehlídky po celé republice. Móda a modeling mě celou dobu přitahovaly, vyučovala jsem v Praze v modelingových školách, a to už byla cesta k tomu, že jsem se před bezmála třiceti lety rozhodla založit vlastní agenturu. Tehdy jsme byli ale trochu atypičtí. Pořádali jsme totiž módní přehlídky pro ženy všech věkových kategorií a všech velikostí. V té době jsem byla v agentuře nejmladší. Základ tehdy netvořily mladé slečny, ale součástí agentury byly ženy od třiceti let výše. Tím jsme začínali, bylo to úspěšné a ženám se to moc líbilo. Dnes je to naopak. Základ týmu dnes tvoří tým mladých dívek, ale i naše modelky z předchozích let. Máme díky své téměř třicetileté působnosti možnost dodat modelky ve všech věkových kategoriích. Jsou to však stále krásné ženy a umí se v modelingu pohybovat.

Jakým způsobem modelky vyhledáváte?
Buď se k nám děvčata hlásí samy, nebo já aktivně oslovím někoho, o kom si myslím, že by zapadl do našeho týmu a pro modeling mohl mít vlohy. Samozřejmě potom následují ještě další schůzky a pohovor, při kterém si adeptku o modeling vyzkoušíme.

Stává se, že někoho oslovíte tak zvaně na ulici?
Stává se to, i když ne tak často. Tímto způsobem jsem v jednom obchodním centru v Hradci Králové oslovila například Moniku Leovou, tenkrát ji bylo čtrnáct let a byla tam s maminkou a sestrou. Monika je takové naše želízko v ohni, v soutěži Česká Miss 2013 získala titul Česká Miss Earth 2013 a reprezentovala ČR na Filipínách na Miss Earth. Také je známou televizní moderátorkou.

Můžete se v tomto směru pochlubit dalšími úspěšnými modelkami?
Máme samozřejmě několik dalších modelek, které v soutěžích Miss uspěly. Kromě Moniky nesmím zapomenout na Markétu Matoušovou nyní Ilavskyj, finalistku České Miss 2017 a reprezentantku České republiky na Miss Global Beauty Queen v Jižní Koreji, kde byla patnáctou nejkrásnější dívkou na světě. Pak je to Dominika Benáková, jež v soutěži Miss České republiky 2019 skončila třetí. Těší nás skutečnost, že při akcích po setkání s našimi vítězkami v soutěžích Miss nám lidé děkují za krásný zážitek při setkání s našimi děvčaty, které přijely s korunkami, šerpami a ochotně se s přítomnými diváky fotily. Mělo to takový lidský rozměr, který je k nezaplacení. Nyní máme jednu z našich modelek ve finále Miss České republiky.

Co musíte mít uchazečka, aby vás zaujala?
Pokud se chce někdo věnovat modelingu, měl by zvládnout několik věcí, které by měly do sebe zapadnout. Určitě by měla být něčím zajímavá, aby z ní něco vyzařovalo, přirozeně krásná, měla by mít hezkou postavu, výšku minimálně 173 centimetrů a být pohybově nadaná. Je také dobré, když má adeptka o modeling v sobě návyky zdravého životního stylu a hodně dnes dbáme i na povahové rysy uchazečky, aby do našeho týmu zapadla, nedocházelo k nefér jednání a zbytečným konfliktům. Ani dnes však není úplně jednoduché najít někoho, kdo má modeling v krvi.

Jaká je věková hranice?
Dívky přijímáme od patnácti let. Nejčastěji jsou u nás modelky právě od tohoto věku do pětatřiceti let, kdy jsou nejvíce využívané na přehlídky a focení. Máme u nás ale i ženy ve věku kolem čtyřiceti let, které mají rodiny, jsou ale úspěšné a dál se věnují módním přehlídkám i focení.

Bylo složité váš obor restartovat po covidové pauze?
Covidová doba nás zásadním způsobem poznamenala a my jsme ji pocítili jako první. Uzavřely se totiž společenské akce, což je součást našeho oboru. Buď je pořádáme sami, nebo nás najímají jako součást programu. Tehdy jsme tedy jako první přišli o práci a jako poslední se tato sféra začala navracet k normálu. Jsem strašně ráda, že se situace zklidnila a můžeme pokračovat.

Je ze strany dívek o modeling pořád zájem?
Zájem stále je, děvčata se hlásí, což nás těší, a nabíráme další. Nejvíce se k nám hlásí dívky z Hradce Králové, ale také z Náchodska, Jičínska, Pardubicka a Prahy. Jezdíme na přehlídky po celé republice.

Stále se bavíme o dívkách a co chlapci? Mají o modeling zájem a jsou pro ně u vás otevřené dveře?
Upřímně řečeno mezi chlapci je o modeling menší zájem a máme pro ně i méně práce. Nové modely bychom sice rádi přivítali, ale spíše by nám vyhovovali už vyzráli muži se sportovní postavou, výškou minimálně 180 centimetrů a spíše s menším množstvím tetování, které je dnes v módě.

Při jakých příležitostech je možné vás spatřit?
Naše modelky lze vidět na různých společenských akcích i na samostatných módních přehlídkách, které děláme například i ve velkých obchodních centrech v Hradci Králové, jedna z nich by měla být teď v září v Auparku. Navíc na podzim chystáme další velkou módní přehlídku. Připravujeme také přehlídku v souvislosti s akcemi Setkání s myslivci na Stříbrném rybníku. Minulý rok jsme se zúčastnili poprvé s týmem předvádějícím myslivecké modely. Byla to pro nás premiéra v mysliveckém oblečení a moc se nám to líbilo. Kromě toho jsme tam měli tým děvčat, který se zúčastnil soutěže ve vaření zvěřinového guláše a nevedli jsme si špatně. Skončili jsme uprostřed soutěžního pole. Letos je to pro nás velká výzva a rádi bychom se do této soutěže přihlásili znovu.

Pokud vím, zajišťujete také hostesky.
Naše aktivity skutečně nejsou jen o modelingu a naší součástí jsou hostesky. Hostesky zajišťujeme pro firmy, firemní akce, kongresy, plesy, kulturní a společenské akce. Těší nás také, že jsme partnery hradeckého hokejového klubu Mountfield HK i fotbalového klubu FC Hradec Králové. Do obou dodáváme hostesky na zápasy. Naše děvčata pak jsou vidět například na hokeji při vyhlášení nejlepších hráčů zápasů.

Panuje mezi jednotlivými modelingovými agenturami rivalita?
V Hradci Králové žádnou rivalitu nepociťuji. Možná je to tím, že za roky působení máme každý svoji klientelu. Pokud jde o modelingové agentury z jiných měst, například z Prahy, s některými dokonce rádi spolupracujeme a nevidíme v tom problém.

Takže se nesestává, že by modelky přebíhaly ke konkurenci?
Občas se stane, že naše modelky neosloví agentury, ale spíše jednotlivci s požadavkem, aby jim „odpředváděly“ módní přehlídku tak zvaně na černo, což je dost krátkozraké a velice nefér. Je to jako ve sportovním klubu. Když někdo vychová hráče, jsou tam nastavená pravidla. Tak je to také u nás, protože modelky vychováváme a také máme svá pravidla.

Co modelkám dokážete nabídnout?
Je to nejen základní průprava, kdy dívky získávají první zkušenosti s modelingem při premiérových přehlídkách, ale zažijí také první focení či práci hostesek. Jejich vlohy, talent a nejen pohybové schopnosti pod našim dohledem vedou k rozvoji modelek a navíc je to pro ně i jakási průprava pro další život. U někoho to jde téměř samo a poměrně rychle, což je krásné a přináší nám to radost. Naše začínající modelky mají u nás vždy plnou podporu, protože každý člověk, který s něčím začíná, dělá vždy něco poprvé. Máme velmi šikovná děvčata, na které jsem pyšná. V současné době máme žhavé kandidátky do soutěže miss.

Jaké máte představy o budoucnosti vaší agentury?
Nad tím jsem nedávno přemýšlela. Ráda bych se chtěla více zaměřovat na firemní a kulturní akce, různé události a módní přehlídky. To bude asi naše cesta v budoucnosti. Je to práce s lidmi a s týmem, na který se musím stoprocentně spolehnout, což není samozřejmě jednoduché. Doufám, že bude naše agentura úspěšně pokračovat ve svých aktivitách i v dalších letech.

Co vám ve vaší práci přináší největší radost?
Těch aspektů je určitě více, ale jeden bych chtěla vypíchnout. Když jsme pořádali v hradeckém Kongresovém centru Aldis či v Petrof Gallery vyhlášené velké módní přehlídky, snažila jsem se, aby měly vždy charitativní podtext. Těmito módními přehlídkami a podporou dalších charitativních akcí jsme získali více než milion a půl korun a tyto peníze jsme věnovali charitě. A nebyly to jenom peníze, ale také dary v podobě vybavení například pro několik klinik Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tato smysluplná aktivita, které napomáhá celý náš tým, mě vždy velice těší, naplňuje a dělá mi velkou radost. Mnohokrát jsme také podpořili charitu realizací našich módních přehlídek zcela zdarma. Baví mě móda a ráda tyto dvě věci spojuji. Dá se říci, že mě opravdu těší, že i veřejnost vnímá, že i „krása pomáhá“…

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Daniela Models