Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Ohňostrojům v Hradci odzvonilo! Nový rok ozdobí na náměstí videomapping

20. 9. 2023

page.Name
S velkou změnou novoroční akce První den spolu přichází hradecká radnice. Místo tradičního ohňostroje chystá zhruba desetiminutový videomapping, který bude promítaný na budovu staré radnice na Velkém náměstí. Záměr včera schválili městští radní, definitivně ho musí na začátku října schválit zastupitelé. Konec ohňostrojů by se měl týkat i Slavností královny Elišky. Vedení města se dle svých slov shodlo na tom, že ohňostroje chce nahrazovat šetrnějšími variantami pro životní prostředí.

V Hradci Králové se letos uskutečnily hned dva velké ohňostroje. Jak ten novoroční, tak i ten zářijový, který byl vyvrcholením Slavností královny Elišky, přilákaly na Velké náměstí tisíce lidí. Žádný další velký ohňostroj už ale radnice v Hradci Králové neuspořádá. Vedení města se shodlo na tom, že ohňostrojům placeným z městského rozpočtu v Hradci definitivně odzvonilo. 

Místo ohňostroje videomapping a laserová show

Na tradiční novoroční akci První den spolu tak už za zhruba čtvrt roku ohňostroj neuvidíte. "Chystáme pro Hradečáky velké překvapení. Rozhodli jsme se jít s trendem a jako většina velkých českých měst ustoupit od ohňostroje. Chtěli bychom ohňostroj nahradit videomappingem a laserovou show. Myslím si, že to bude velmi atraktivní a krásná věc," řekla Salonkám náměstkyně primátorky pro kulturu Ilona Dvořáková. 

Novoroční videomapping by měl být promítaný na budovu staré radnice na Velkém náměstí. Jeho přesné téma radnice teprve řeší, jisté ale je, že by se měl zaměřit na Hradec Králové, jeho krásy a život v něm. Trvat by měl do deseti minut. 

„Rozhodli jsme se jít novou cestou. Smyslem bylo zvolit takový program pro lidi, aby zažili něco nového, zajímavého a zároveň šetrného k životnímu prostředí. Ostatně nahrazení ohňostroje videomappingem je i v souladu s naším záměrem omezit používání pyrotechniky ve městě,“ řekla k plánům hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Rada města včera schválila firmu, která bude mít videomapping na starost. Je jí společnost Cirque Production. Radnice za videomapping zaplatí zhruba 1,3 milionu bez DPH. Záměr ještě musí na začátku října schválit hradečtí zastupitelé. 

Ohňostroje postupně mizí i z dalších měst

Novoroční ohňostroj není jediným, který město na Velkém náměstí pořádalo. Před několika týdny se uskutečnil velký ohňostroj také při příležitosti Slavností královny Elišky. Podle Dvořákové se nová politika radnice bude vztahovat i na tuto událost. Ohňostrojům tak zřejmě v Hradci definitivně odzvonilo.

"Je to tak. Přikláníme se k tomu, že by už v budoucnu ohňostroje nebyly," potvrdila náměstkyně Dvořáková a připomněla, že od ohňostrojů už ustoupilo celkem 29 českých měst včetně Prahy či Brna. "Vyšel poměrně zajímavý článek akademie věd, kde se vědci vyjadřovali k tomu, co ohňostroj způsobuje z hlediska ovzduší. Je to poměrně zásadní argument. Každý rok uhyne obrovské množství ptáků, ztratí se několik zvířat. Těch důvodů je prostě víc. Vím, že nás za to rozhodnutí asi nebudou všichni chválit, ale jsem přesvědčena, že jsme se vydali správnou cestou," dodala náměstkyně pro kulturu. 

Radost z rozhodnutí vedení města neskrývá ani náměstek pro životní prostředí Adam Záruba (ZPHZ)."Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem ohňostrojů. Jsem rád, že to rozhodnutí bylo shodou celého vedení města," uvedl Záruba. 

Obrovská chyba, zní z opozičního ANO

Kritika zní naopak z řad opozice. Podle místopředsedy zastupitelského klubu hnutí ANO Denise Doksanského je zrušení ohňostroje obrovskou chybou. "Lidé mají ohňostroje rádi, což dokazují mnohatisícové návštěvy. Pak přijdou nějací osvícení, kteří mají pocit, že vědí lépe, jak by mělo žít a zničit. Nechápu to. Nevěřím, že nějaký desetiminutový ohňostroj má tak fatální dopady na přírodu, aby bylo potřeba ho kvůli tomu rušit," řekl Salonkám Doksanský a dodal, že pokud se ANO dostane v budoucnosti zpět na hradeckou radnici, ohňostroje plánuje obnovit. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK