Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Prevence i boj proti krádežím kol. Okolí náměstí Svobody budou hlídat kamery

6. 9. 2023

page.Name
Hradecká radnice rozšíří městský kamerový systém na náměstí Svobody v centru města. Do konce letošního roku tam nainstaluje dva kamerové body se čtyřmi kamerami, z nichž jedna bude otočná. Pořízení kamer vyjde na 352 tisíc korun, 90 procent nákladů pokryje dotace od ministerstva vnitra. Kamery budou hlídat náměstí Svobody, Gočárovu třídu, Mosteckou ulici, část Tylova nábřeží a ulici V Lipkách. Pořízení kamer do lokality u dvou fakult UHK je podle radnice především preventivního charakteru, zároveň má ale bojovat proti častým krádežím studentských kol.

„Rozšíření kamerového systému do této lokality by mělo být především preventivního charakteru. Je to lokalita, kde dochází k časté koncentraci osob, konají se zde kulturní akce, jsou tu umístěné dvě fakulty Univerzity Hradec Králové a místo je celkově jakýmsi vstupem do centrální části našeho města směrem z Gočárovy třídy,“ uvedla hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). Na náměstí Svobody budou umístěny celkem čtyři kamery, tři z nich pevné a jedna otočná, dohromady na dvou kamerových bodech.

Obě kamery budou kromě náměstí zobrazovat také Gočárovu třídu, Mosteckou ulici, část Tylova nábřeží a ulici V Lipkách. „Právě v ulici V Lipkách, která se nachází mezi dvěma budovami fakult, často docházelo ke krádežím studentských kol, což byl také jeden z důvodů, proč jsme k umístění kamer zvolili po dohodě s městskou policií právě tuto oblast. Obecně se zde pohybuje řada studentů a žáků, pro které by toto místo mohlo být opět o něco bezpečnější,“ vysvětila primátorka.

Kamery by měly být na místo umístěny do konce letošního roku. Jejich pořízení a instalace vyjdou na bezmála 352 tisíc korun včetně DPH. Městu se na tuto akci podařilo získat dotaci z Ministerstva vnitra v rámci dotačního programu na podporu prevence kriminality ve výši 318 tisíc korun.

Městský kamerový systém funguje v Hradci Králové více než 24 let, po celou dobu spadá jeho provoz pod městskou policii. Doposud se ve městě nacházelo 74 kamerových bodů, nejvíce je jich umístěno v okolí hlavního nádraží, na náměstích a v okolí obchodních domů. Kamerový systém plní několik důležitých funkcí. Působí především preventivně, monitoruje veřejný pořádek a předchází pouliční trestné činnosti. Zároveň také monitoruje dopravní situace ve městě.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: mapy.cz