Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Zářijové Salonky? Fotbal a spousta dalšího, velmi zajímavého čtení

1. 9. 2023

page.Name
Hradec Králové má nový stadion a ve městě vypukl obrovský fotbalový boom, když na první dva domácí zápasy přišlo téměř 18 tisíc lidí. Je to výjimečná událost, u níž samozřejmě nesmí chybět hradecký, čtenářsky vyhledávaný magazín Salonky. Také zářijové vydání, které lze ode dneška najít na vybraných distribučních místech po celém krajském městě, se právě fotbalu v první polovině magazínu věnuje měrou vrchovatou.

Hlavnímu rozhovoru s někdejším fotbalovým záložním Richardem Juklem, který zažil za posledních 19 let ve vedení FC Hradec Králové vzestupy i pády, zklamání z nedotažených projektů na nový stadion, opakované pendlování mezi první a druhou ligou nebo kritiku z řad vlastních fanoušků, předchází anketa, kdy na otázku Máte radost ze stadionu? Chystáte se na něj? odpovídá kvarteto obyvatel města. Ale zpět k Juklovi, jenž je zároveň ozdobou titulní strany Salonek. „Jsem hrozně rád hlavně za fanoušky a doufám, že ten zájem vydrží co nejdéle, protože stadion si to bezpochyby zaslouží,“ řekl.

Z Hradce se body vozit nebudou, tvrdí jedna z hlavních opor královéhradeckého fotbalového klubu, jež ve městě pod Bílou věží aktuálně načala už čtvrtou sezónu. V prvních dvou zápasech na novém malšovickém stadionu vedl při absenci Jakuba Rady tým jako kapitán. Záložník Petr Kodeš patří mezi největší ligové tvrďáky, v bilanci žlutých karet mu často patří první příčky, a pro Salonky se svěřil s tím, jaký to byl pocit, vést hradecké fotbalisty na historický první zápas v nové aréně jako kapitán či kdo má největší slovo v kabině.

V souladu s tradicí uvádíme vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije. Autor Slávek Trávníček tentokrát svou pozornost zaměřil také na fotbal. Upozornil, že na fotbal v Hradci Králové chodí již mnoho let. Těch hezkých, ale i horších vzpomínek má na černobílé kluky spoustu a počítá se mezi pamětníky. V devátém dílu seriálu se věnuje dávnější historii zdejšího fotbalu včetně jeho protagonistů, kteří zde zanechali nějakou výraznou stopu včetně svých přezdívek, jako například Bochník, Atomové křídlo nebo Chaplin.


Posuňme se nyní k dalším inspirativním materiálům, které jsou součástí zářijových Salonek. Spojení vědy v podobě experimentální archeologie a dobrodružství námořní plavby. To byl cíl expedice Monoxylon IV na dlabaném dubovém člunu v Egejském moři, z níž se před nedávnem vrátila výprava jednadvaceti lidí různých profesí v čele s náčelníkem expedice a účastníkem všech předchozích výprav Radomírem Tichým, archeologem a ředitelem Archeoparku Všestary nedaleko Hradce Králové. „Už dopředu jsme věděli, že nás čeká zhruba 550 kilometrů se stovkami hodin pádlování. Trasu jsme absolvovali za sedmnáct dní,“ sdělil v dalším rozhovoru Tichý.

Hradeckou agenturou zaměřenou na modeling a práci hostesek za téměř tři dekády existence prošlo již několik generací modelek, z nichž mnohé uspěly nejen na molech, ale také při soutěžích miss, a to i na mezinárodní úrovni. U jejího zrodu stála ředitelka a zakladatelka agentury Daniela Brázdová, která je na svůj tým právem velmi hrdá. „Zájem stále je, děvčata se k nám hlásí, což nás těší, a nabíráme další,“ řekla s tím, že aktivity agentury budou pokračovat i v dalších letech. Navíc modelky bere jako své dcery.

Také pravidelná rubrika Oko Salonek je s touto oblastí spojená, ale trochu jinak. Všímá si totiž velmi důležité nadstavby spojené s módními přehlídkami, a tou je charita. Jedna z největší radostí, kterou Daniele Brázdové tento svět přinesl, souvisí právě s jejím vztahem k charitě jako smysluplné, důležité a zásadní aktivitě. Díky velkým módním přehlídkám mohla její agentura nezištně podat pomocnou ruku například Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Mnozí si možná řeknou, zda to má modeling jako obor zapotřebí, ale ředitelka Brázdová, jak se můžete dočíst v rozhovoru, má v této věci jasno. „Považuji to za přirozenou a smysluplnou aktivitu, která mně přináší velkou radost.“

A máme tu finále zářijového magazínu. V úterý 1. srpna byl uveden do funkce ředitele Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje dosavadní ředitel služby pořádkové policie Petr Sehnoutka. Možnost vykonávat funkci ředitele v domovském kraji pro mě byla obrovskou výzvou a příležitostí, na kterou nelze nezareagovat,“ řekl pro náš magazín nový policejní šéf, který se v Královéhradeckém kraji narodil a také tam žije. Jak uvedl, člověk v jeho pozici má mít přirozenou autorita i vybudovaný respekt, což jsou podle něj se zkušenostmi a zdravým rozumem i hlavní pilíře pro úspěšné vykonávání jakékoli vedoucí pozice. „U Policie ČR se k těmto předpokladům navíc přidává obrovský díl odpovědnosti,“ poznamenal.

Zářijový magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové . Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek